ARCHIWUM:2010/2011 2011/2012 2012/2013 2013/2014 2014/2015 2015/2016

Spotkanie autorskie - Maria Lipok-Bierwiaczonek

19 października 2016 r. odbyło się w naszej szkole spotkanie uczniów klas 4 SSP z p. Marią Lipok-Bierwiaczonek - etnografem, autorką wielu książek i artykułów o tradycjach śląskich, folklorze i zabytkach. Pani Maria przez 10 lat była dyrektorem tyskiego Muzeum Miejskiego, a przed laty pracowała jako nauczyciel geografii w naszej szkole. Ostatnio wraz z córką Agatą Dawidko (absolwentką naszej szkoły) napisała książkę dla dzieci pt. "Z Tyszkiem i Alą na tyskich ścieżkach", w której w przystępny sposób przekazuje wiedzę o naszym mieście.
Spotkanie było prowadzone w formie dialogu, autorka zadawała uczniom wiele pytań. Na podstawie fotografii czwartoklasiści rozpoznawali tyskie budowle, zabytki i rzeźby. Dowiedzieli się co gra w tyskim herbie oraz czy w Tychach mieszkał kiedyś książę. Na zakończenie spotkania autorka przeczytała z nowo wydanej książki rozdział pt. "Czy w tyskim stawie mieszkały utopce?". Książkę "Z Tyszkiem i Alą na tyskich ścieżkach" można kupić w Urzędzie Miasta lub przeczytać w czytelni naszej biblioteki.
GALERIA ZDJĘĆ

21.10.2016 |Bibliotekarze|


Spotkania z ludźmi. XIII ogólnopolska kampania społeczna "Hospicjum to też Życie" w Tychach

14 października 2016 roku wolontariusze hospicyjni rozpoczęli tyską kampanię społeczną na rzecz opiekunów zajmujących się na co dzień nieuleczalnie chorymi w rodzinie.
Od wielu lat inicjatorem i organizatorem ogólnopolskiej kampanii jest Fundacja Hospicyjna z Gdańska, która we współpracy z wieloma Hospicjami w Polsce propaguję ideę opieki hospicyjnej.
15 października 2016 do akcji przyłączyli się Wolontariusze z naszej Szkoły, którzy kwestowali w Tychach rozdając w podziękowaniu hospicyjne żonkile. Młodzież przekazywała również Tyszanom naklejki z napisem "Hospicjum to też Życie - Pamiętam" oraz ulotki hospicyjne. Dziękujemy gorąco Wszystkim Wolontariuszom biorącym udział w akcji za poświęcony wolny czas i dobre serce.

21.10.2016 |Opiekun Koła Wolontariatu Anna Wajdner-Mazgaj |


Wolontariat Silesia Marathon 2016

W dniu 2 października 2016 Wolontariusze z naszej Szkoły wraz z panią Anną Wajdner-Mazgaj oraz panią Anna Biskup pomagali w organizowaniu jednego z największych maratonów w Polsce. Silesia Marathon 2016, jest to największa biegowa impreza na Śląsku, która w tym roku prowadziła ulicami trzech miast: Katowic, Siemianowic Śląskich i Mysłowic. Silesia Marathon to nie tylko bieg główny na dystansie 42 km i 195 metrów ale i liczne biegi towarzyszące: półmarathon i minimarathon. Do współpracy zostaliśmy zaproszeni przez Centrum Wolontariatu z Katowic. Nasi Wolontariusze wraz z opiekunami udali się do Katowic bardzo wcześnie rano już o godzinie 6.00. Nasza grupa była odpowiedzialna za przygotowanie oraz obsługę pierwszego punktu odżywczego. Zawodnicy by mieć odpowiedni zapas energii na cały dystans maratonu uzupełniają zapas wody i węglowodanów właśnie na punktach odżywczych. I tak, my przygotowaliśmy ponad 4000 kubeczków z wodą tak, by nadbiegająca grupa zawodników miała wszystko na wyciągnięcie ręki. Kiedy zawodnicy przybiegli do naszego punkty chętnie zamienili z nami słówko i dziękowali za podaną wodę. Dzięki zaangażowaniu się w Wolontariat Silesia Marathon: uczymy się pracy w zespole, poznajemy sposoby przygotowania imprezy sportowej, promujemy ZDROWY i AKTYWNY styl życia, przyczyniamy się do rozpoznawania Polski w świecie, poznajemy nowych ludzi w przyjaznej atmosferze i jesteśmy w centrum największych sportowych wydarzeń. Dziękujemy Wszystkim Wolontariuszom za zaangażowanie i poświęcony czas. Przede wszystkim dziękujemy za uśmiech, cudowną atmosferę, którą stworzyliście. Dla tak wspaniałej ekipy słońce zawsze świeci, spisaliście się na medal!

21.10.2016 |Opiekun Koła Wolontariatu Anna Wajdner-Mazgaj |


AKADEMIA NA WESOŁO

14 października odbyła się w naszej szkole akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Przedstawiono jednoaktówkę pt. "Jak przetrwać w szkole?", odbył się także pokaz mody nauczycielskiej na wesoło, cytowano humor zeszytów szkolnych. Uroczystość umilił występ solowy Piotra Rakowskiego oraz piosenka "We Are The Champions" w wykonaniu szkolnego chóru. Przejętych artystów nagrodzono gromkimi brawami. Akademię przygotowały klasy 5a i 6c.

18.10.2016 |Monika Kuta|


Ogólnopolskie Urodziny Książkowego Misia

13 października odbyła się w naszej szkole impreza czytelnicza z okazji Ogólnopolskich Urodzin Książkowego Misia. Zaproszeni rodzice oraz babcia uczniów czytali dzieciom z klas 1-3 SSP bajki o misiach. Były to książki o Kubusiu Puchatku, Misiu Paddingtonie, Misiu Fantazym i Misiu Uszatku, a także bajki pt. "Miś na huśtawce" oraz "Miś Remiś musi nosić okulary". Uczniowie podczas czytania oglądali prezentacje multimedialne przedstawiające bohaterów opowiadań oraz ilustracje do książek . Urozmaiceniem spotkań były wspólnie śpiewane piosenki o misiach.
GALERIA ZDJĘĆ

18.10.2016 |Bibliotekarze|


Szkolny Konkurs Plastyczny "Kochamy kota Cukierka"

Biblioteka ogłosiła konkurs plastyczny pt. Kochamy kota Cukierka" Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się 13 października. Konkurs był ostatnim etapem projektu edukacyjnego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Poprzedzały go: czytanie przez nauczycieli uczniom klas 1-3 rozdziałów książek o kocie Cukierku autorstwa Waldemara Cichonia, samodzielne wypożyczanie i czytanie książek z tej serii, spotkanie autorskie z p. Waldemarem Cichoniem. Wyniki konkursu:
Klasy 1
Prace nagrodzone: Zosia Diaków 1a i Martyna Satława 1b
Wyróżnienia: Kacper Mol 1a, Maja Mrzygłód 1a, Hania Szelc 1b i Bartek Księżarczyk 1b
Klasy 2
Prace nagrodzone: Nikola Radek 2a, Karolina Wilusz 2b i Kacper Zandek 2c
Wyróżnienia: Dawid Żłobiński 2a, Marcelina Grzesiak 2b, Fabian Springer 2b, Martyna Jedryczka 2c, Szymon Pieprzyca 2c
Klasy 3
Prace nagrodzone: Paula Kozak 3a, Maja Bagińska 3b, Weronika Lipnicka 3c i Zuzanna Prysak 3c
Wyróżnienia: Dagmara Springer 3a, Julia Mizioł 3a, Karolina Sidor 3b, Bartek Krakowiak 3c i Dorian Krzemień 3c
Gratulujemy!
Wystawę prac można podziwiać w bibliotece szkolnej.
GALERIA ZDJĘĆ

15.10.2016 |Bibliotekarze|


Spotkanie autorskie - Barbara Ciwoniuk

5 października 2016 roku uczniowie klas IIA i IIIC SG 9 uczestniczyli w spotkaniu z panią Barbarą Ciwoniuk - autorką książek dla młodzieży. Spotkanie odbyło się w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Barbara Ciwoniuk zadebiutowała w 2005 roku powieścią "Igor", opowiadającą o problemach chłopca zmagającego się z dysleksją. Jest autorką wielu powieści poruszających dylematy z życia młodzieży. Pisze o sprawach istotnych: ogromnej roli przyjaźni, potrzebie szczerości i bliskości, pierwszych uczuciach, konieczności szukania własnej drogi. W życie nastolatków często wkradają się problemy, z którymi sami sobie nie radzą, takie jak: brak zrozumienia, samotność, bieda, wykluczenie, agresja, konflikty z dorosłymi i z rówieśnikami, wreszcie - choroba czy śmierć bliskich, niepełnosprawność. Dlatego pani Barbara w swoich książkach stara się wskazywać najprostsze drogi wyjścia z trudnych sytuacji. Na spotkaniu autorka czytała fragmenty swoich książek. Był również czas na zadawanie pytań i dyskusję. Po spotkaniu można było otrzymać imienną dedykację. W naszej bibliotece znajdują się książki Barbary Ciwoniuk, zachęcamy do czytania.
GALERIA ZDJĘĆ

9.10.2016 |Bibliotekarze|


III Tyski Rajd z Książką

4 października odbył się III Tyski Rajd Gwiaździsty z Książką. W Rajdzie wzięli udział uczniowie tyskich szkół i bibliotekarze. Przedstawicielami naszej Szkoły byli uczniowie z klasy 6a i 6d SSP 19. Pierwszym punktem programu Rajdu była wizyta w MBP filii nr 13, gdzie uczniowie rozmawiali o książkach. Zobaczyli również prezentację dotyczącą działalności biblioteki. Następnie przewodnik - pan Jacek Bar, z tyskiego Koła Przewodników Turystycznych, przekazał uczniom ciekawostki z historii Tychów. Podsumowanie Rajdu odbyło się w budynki Andromedy na placu Baczyńskiego. Przedstawiciele szkół ułożyli z wcześniej przygotowanych liter napis "Tychy znają książek moc", który był hasłem tegorocznego Rajdu.
GALERIA ZDJĘĆ

7.10.2016 |Bibliotekarze|


Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

Święto bibliotek szkolnych zostało ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (International Association of School Librarianship) w 1999 roku. Początkowo był to Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych obchodzony co roku w czwarty poniedziałek października. Od 2008 roku cały październik jest Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych. W tym czasie w szkolnych bibliotekach odbywają się liczne imprezy czytelnicze: zajęcia, konkursy, spotkania z autorami książek itp. Tegoroczne hasło Miesiąca Bibliotek szkolnych to - "Książka to dopiero początek…". Nasza biblioteka od lat włącza się w obchody święta organizując liczne przedsięwzięcia. Zapraszamy do śledzenia strony internetowej, gdzie będą zamieszczane sprawozdania z kolejnych działań.

7.10.2016 |Bibliotekarze|


Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

Nasza szkoła przystąpiła do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. W ramach programu będą się odbywać liczne imprezy czytelnicze - konkursy, spotkania autorskie, zajęcia biblioteczne, kampania Cała Polska czyta dzieciom (uczniom czytać będą autorzy książek, rodzice, nauczyciele, starsi uczniowie młodszym). Każda klasa będzie realizować czytelniczy projekt edukacyjny na podstawie księgozbioru naszej biblioteki. Do biblioteki zostanie zakupionych dużo nowych książek. Zachęcamy do czytania!

24.09.2016 |Bibliotekarze|


Spotkanie autorskie - Waldemar Cichoń

Dnia 21 września 2016 r. odbyły się w naszej szkole dwa spotkania z autorem książek dla dzieci panem Waldemarem Cichoniem. Uczestniczyli w nich uczniowie klas 1-3 SSP. Waldemar Cichoń jest autorem serii książek o kocie Cukierku. Do tej pory ukazało się sześć części. Ponadto napisał książkę pt. "Zdarziło sie na Ślonsku", w której opisał kilkanaście śląskich postaci zarówno gwarą śląską, jak i literackim językiem polskim. Pan Waldemar w zabawny sposób opowiadał dzieciom o przygodach kota Cukierka. Przeczytał również fragment jednej z książek. Dzieciom bardzo się podobały spotkania, podziękowały autorowi gromkimi brawami, dyplomem i kwiatami. Po spotkaniu dzieci miały możliwość otrzymania imiennej dedykacji od autora.
GALERIA ZDJĘĆ

24.09.2016 |Bibliotekarze|


Harmonogram inauguracji roku szkolnego 2016/2017:

1 września (czwartek)

- 8.00 klasy I SG sala gimnastyczna,
- 9.00 klasy I SSP sala gimnastyczna i II-III SSP w klasach,
- 10.00 klasy IV SSP sala gimnastyczna i V-VI SSP w klasach,
- 10.30 klasy II-III SG w klasach.

Konferencja dla nauczycieli odbędzie się w środę (31.08.2016r.) o godz. 9.00 w sali nr 11.

23.08.2016 |Admin|


UBEZPIECZENIE NNW

Zarząd Rady Rodziców informuje, iż na czerwcowym zebraniu Rady Rodziców podjęliśmy decyzję, że nie będziemy podpisywać grupowego ubezpieczenia NNW dla uczniów szkoły. Każdy rodzic chcący ubezpieczyć swoje dziecko, musi to zrobić indywidualnie.
Rodzice mają prawo wybrać korzystne dla swojego dziecka ubezpieczenie w dowolnej firmie ubezpieczeniowej.

22.08.2016 |Rada Rodziców|