ARCHIWUM:2010/2011 2011/2012 2012/2013 2013/2014

Harmonogram rozpoczęcia roku szkolnego 2015/2016:

1 września 2015 r.

godz. 8.00 - klasy I SG sala gimnastyczna
godz. 9.00 - klasy 1 SSP sala gimnastyczna
godz. 9.00 - klasy 2-3 SSP w klasach
godz.10.00 - klasy 4 SSP sala gimnastyczna
godz.10.00 - klasy 5-6 SSP w klasach
godz.10.30 - klasy II-III SG w klasach

20.08.2015 |Admin|


KONFERENCJA RADY PEDAGOGICZNEJ

odbędzie się 31.08.2015 o godzinie 10.00.

Szkolenie nauczycieli z OK odbędzie się 27.08.2015r. o godz. 10.00

20.08.2015 |Admin|


Uczniowie naszej szkoły w magicznej "KRAINIE TAURONKA"

W tym roku szkolnym uczniowie klasy II brałi udział w wieloetapowym, wielomiesięcznym, Ogólnopolskim Konkursie "Kraina Tauronka", zorganizowanym przez Tauron Dystrybucja Spółka Akcyjna w ramach programu "Bezpieczniki Tauronka. Włącz dla dobra dziecka". Zadania uczniów podzielone zostały na kilka etapów: zdobywanie jak największej liczby punktów w grach i quizach zręcznościowo-logicznych oraz realizacja zadań kreatywnych w "Misji Specjalnej Tauronka". Celem zadań było kształtowanie świadomej, bezpiecznej postawy wobec prądu, edukacji o skutkach potencjalnie niebezpiecznego kontaktu z prądem oraz nauki prawidłowego rozpoznawania sprzętów elektrycznych. Konkurs wymagał zaangażowania nie tylko uczniów, ale również rodziców oraz wychowawcy. W ostanim etapie "Misji Specjalnej Tauronka" uczniowie z wychowawczynią zaprojektowali i wykonanli gazetkę "W krainie Bezpiecznego Prądu". Uczniowie naszej szkoły na 178 szkół z całego kraju biorących udział w konkursie zajęli 32 miejsce. Za ogromne zaangażowanie i zaciętą rywalizację uczestnicy konkursu otrzymali maskotkę TAURONKA. Gratulujemy!
GALERIA ZDJĘĆ

10.07.2015 |B. Grudzińska - Celer- opiekun projektu|


Certyfikat "Ortograffiti z Bratkiem" dla naszej szkoły.


Po raz kolejny dzięki realizacji w klasach 1 - 3 programu wsparcia uczniów w nauce czytania i pisania Metodą Ortograffiti, nasza szkoła uzyskała certyfikat "Ortograffiti z Bratkiem" Polskiego Towarzystwa Dysleksji. Nasz przyjaciel Bratek pomagał dzieciom wszystkim dzieciom, ale przede wszystkim ze specyficznym trudnościom w uczeniu się, niedostymulowanym dydaktycznie, z ryzykiem dysleksji, z problemami wychowawczymi, z obniżoną koncentracją uwagi oraz nadpobudliwym. Dzięki Bratkowi dzieci uczyły się bawiąc i bawiły się ucząc. Czekamy na kolejny rok wspólnych przygód razem z Bratkiem.

10.07.2015 |B. Grudzińska - Celer|


AKCJA CHARYTATYWNA - PLASTIKOWE NAKRĘTKI

Zakończyliśmy naszą szkolną akcję charytatywną podczas, której zbieraliśmy plastikowe nakrętki na zakup pomp infuzyjnych dla Szpitala Miejskiego w Tychach. Organizatorem akcji jest Fundacja "Cicha Nadzieja" i Stowarzyszenie "Kibice Razem". Akcja trwała od października 2014 do maja 2015. Raz w miesiącu podsumowywaliśmy zbiórkę. Wyniki w formie ogłoszeń umieszczane były w gablocie Samorządu Uczniowskiego. Wspólnie zebraliśmy 1.150,58 kg. Wręczenie nagród odbyło się 18 czerwca o godz. 12.40 na salce korekcyjnej. Wraz z Panią Wicedyrektor Jolantą Górecką Pani Anna Biskup i Pani Anna Wajdner-Mazgaj, które prowadziły akcję przekazały Wychowawcom nagrody pieniężne, które zostały ufundowane przez Radę Rodziców. Dodatkowo dla uczniów klasy 4d za zdobycie I miejsca Ratownicy Medyczni z Miejskiego Szpitala w Tychach przeprowadzili warsztaty z "Pierwszej pomocy medycznej", które odbyły się w naszej szkole 19.06.2015.

I miejsce zdobyła klasa 4d - 121,9 kg - nagroda 150 zł
II miejsce zdobyła klasa 5a - 107 kg - nagroda 100 zł
III miejsce zdobyła klasa 3b - 102,2 kg - nagroda 50 zł

Wszystkim dziękujemy za zaangażowanie i udział w akcji.
GALERIA ZDJĘĆ

10.07.2015 |Anna Wajdner-Mazgaj|


CENNE LEKCJE PIERWSZEJ POMOCY

>W ostatnich dniach roku szkolnego uczniowie klasy I B Sportowego Gimnazjum przeprowadzili lekcje pokazowe z zasad udzielania pierwszej pomocy. Patrycja, Ola i Tomek są Młodszymi Ratownikami WOPR, również przez cały rok szkolny podczas lekcji Edukacja dla bezpieczeństwa poszerzali swoją wiedzę oraz umiejętności ratownicze. Zajęcia odbyły się pod kierunkiem pani Anny Wajdner-Mazgaj, która uczy w naszej szkole przedmiotu Edukacja dla bezpieczeństwa i obronności. Pani Anna wraz Wolontariuszami przeprowadziła lekcje w ramach działalności Szkolnego Koła Wolontariatu. Młodsi uczniowie klas 1a, 1b i 2b uważnie słuchali swoich starszych kolegów, którzy uczyli ich przede wszystkim umiejętności zachowania się w sytuacji zagrożenia życia, przypomnieli numery alarmowe, które doskonale młodsi uczniowie pamiętali. Patrycja, Ola i Tomek opowiedzieli i zaprezentowali jak udzielić pomocy praktycznej, czyli w którym miejscu i w jaki sposób zastosować uciski, jak wykonać wdechy ratownicze i jak ułożyć poszkodowanego w pozycji bocznej.
Starsi uczniowie wielokrotnie przypominali swoim młodszym koleżankom i kolegom iż w przypadku nagłego zdarzenia, potrzeby udzielenia pomocy należy jak najszybciej zwrócić się o pomoc do kogoś dorosłego.
Była do bardzo cenna lekcja edukacyjna, podczas której uczniowie mogli zobaczyć jak ćwiczy się na fantomach. Może wydawać nam się, że maluchy nie są w stanie dokładnie wykonać ucisku czy zrobić właściwego wdechu, warto jednak oswajać je z tematem pierwszej pomocy od najmłodszych lat.
Uczniowie bardzo dzielnie zaangażowali się w ćwiczenia i wspaniale współpracowali ze starszymi słuchając uważnie wszystkich wskazówek.
Dziękujemy Gimnazjalistom za cenne lekcje i świetny kontakt z młodszymi uczniami.
GALERIA ZDJĘĆ

03.07.2015 |Anna Wajdner-Mazgaj|


WAKACJE Z WOLONTARIATEM

Wakacje to czas odpoczynku, którego potrzebujemy po ciężkiej pracy i zmaganiach szkolnych. Konieczny jest relaks, aby naładować baterie i nadal z optymizmem patrzeć w przyszłość i podejmować nowe zadania. Wolontariuszki z Zespołu Szkół Sportowych wraz z opiekunem Koła Wolontariatu panią Anną Wajdner-Mazgaj rozpoczęły wakacje w aktywny sposób. Podczas obchodów Święta Miasta, dawniej zwanych "Dni Tyskich" w sobotę 27.06.2015 roku w parku miejskim "Pod Żyrafą" wraz z Panią Joanną Borys na stoisku hospicyjnym od godziny 13.00 do 18.00 prowadziły zajęcia i zabawy sportowe dla dzieci i młodzieży np. rzucanie do celu na punkty, wspólne zabawy chustą Klanzy. Także dorośli włączyli się w zabawę i rywalizacje sportowe. Dzieci za udział w zabawach sportowych otrzymywały drobne upominki i nagrody. Również uczennice w fantastyczny sposób malowały dzieciom twarze.
Składamy wielkie podziękowania za wspaniałe zaangażowanie dziewczyn. Po raz kolejny Wolontariuszki pokazały, że warto pomagać innym i dodatkowo doskonale przy tym się bawić, aktywnie i przyjemnie spędzając czas.
Zaangażowane Wolontariuszki to:
Julia Ostrowska, Magdalena Śleziak, Emilia Skrzypek, Aleksandra Miszkurka, Klaudia Kramarczyk, Patrycja Stolorz, Monika Ściuk, Marietta Rędzio, Klaudia Żak.
GALERIA ZDJĘĆ

29.06.2015 |Opiekun Koła Wolontariatu Anna Wajdner-Mazgaj|


Zakończenie roku szkolnego - 26 czerwca 2015

8.00 - uczniowie gimnazjum klas III na sali gimnastycznej, później w salach z wychowawcami,

9.00 - klasy I - II gimnazjum w salach z wychowawcami,

9.30 - uczniowie szkoły podstawowej (klasy 1 - 5 w salach lekcyjnych z wychowawcami, a klasy 6 na sali gimnastycznej)

25.06.2015 |Admin|


Kopalnia Srebra oraz Sztolnia Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach

Klasy 1a i 1b były na wycieczce w Kopalni Srebra oraz Sztolni Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach.Zabytkowa Kopalnia Srebra oraz Sztolnia Czarnego Pstrąga od 7 lat znajdują się na prezydenckiej liście Pomników Historii. Są częścią podziemnego kompleksu chodników i wyrobisk po dawnym górnictwie rud srebronośnych, który ciągnie się przez ponad 150 kilometrów. Dzieci zwiedzały położone kilkadziesiąt metrów pod ziemią trasy, ich część pokonuje się łodziami.
Uczniowie odwiedzili również Skansen Maszyn Parowych nawiązującego do historii górnictwa tarnogórskiego, którego decydującym elementem jego dynamicznego rozwoju w XIX w. było wprowadzenie do przestarzałych metod odwadniania nowoczesnej techniki parowej. Uczniowie naszej szkoły płynęli podzemnymi tunelami wykopanymi przez ludzi bez pomocy maszyn, przeszli po korytarzach prowadzących do wyrobisk i zapoznali się z historią kopalni. Atrakcją były rózniez maszyny parowe wystawione w skansenie obok kopalni, które można było podziwiać z bliska.
GALERIA ZDJĘĆ

25.06.2015 |Agnieszka Józefowska|


Certyfikat BEZPIECZNA I PRZYJAZNA ŚWIETLICA SZKOLNA

Dnia 18 czerwca 2015 w Sali Marmurowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego Katowicach została uroczyście podsumowana kampania "Szkoła ciekawa i bezpieczna - nie tylko na lekcjach" realizowana w ramach rządowego programu ograniczenia przestępczości i aspołecznych zachowań "Razem Bezpieczniej". W ramach kampanii szkoły prezentowały różnorodne zajęcia organizowane poza obowiązkowymi zajęciami edukacyjnymi, odbyło się również wiele konkursów. Działania podjęte przez nauczycieli świetlicy zaowocowały uzyskaniem certyfikatu "Bezpiecznej i przyjaznej świetlicy".
Uczniowie klasy 2b pod opieką p. Barbary Grudzińskiej-Celer zajęli III miejsce w konkursie "Kochamy przyrodę".
Certyfikaty i nagrody wręczył przedstawicielom świetlic śląski kurator oświaty Stanisław Faber, a gratulacje zdobywcom tytułu złożyła także poseł Krystyna Szumilas, która była gościem spotkania. Naszą szkołę reprezentowała p. Barbara Grudzińska-Celer z uczennicą Aleksandrą Sosną z kl. 2b.

25.06.2015 |Alina Folkert|


Ogólnopolski Konkurs dla Szkół "Zbieraj Baterie"

Z wielką przyjemnością mamy zaszczyt poinformować uczniów Zespołu Szkół Sportowych, że w Ogólnopolskim Konkursie dla Szkół "Zbieraj Baterie" nasza szkoła otrzymała Wyróżnienie Specjalne za IV miejsce, wśród 886 szkół z całej Polski. Łącznie zebraliśmy 530 kg!!!!
Program w którym bierzemy udział, promuje zasady właściwego postępowania ze zużytymi bateriami i akumulatorami. Jeszcze raz serdecznie gratulujemy wszystkim uczniom i dziękujemy za udział w programie. Zachęcamy do udziału w następnym roku.

25.06.2015 |Organizatorzy: Joanna Jakubowska-Mróz i Grażyna Kowalczyk-Pałuska|


Wycieczka do Krsiejowa

Klasy pierwsze były na wycieczce w Krasiejowie - Parku Nauki i Rozrywki wraz z JuraParkiem to największy tematyczny park w Europie. Można tam odkrywać tajemnicze losy dinozaurów oraz Park Nauki i Ewolucji Człowieka – interaktywne muzeum prowadzące narrację o niezwykłych losach ludzkości i wykorzystujące nowoczesne technologie głównie do opowiadania o naszej prehistorii.Jedną z głównych atrakcji JuraParku Krasiejów jest 1,5-kilometrowa trasa, wzdłuż której ustawiono 250 modeli kopalnych zwierząt (głównie dinozaurów), a wśród nich największego znanego dinozaura – mierzącego ok. 60 m amficeliasa, w skali 1:1. Odkryte w Krasiejowie złoża skamieniałości triasowych płazów i gadów należą do najbogatszych na świecie. Stan zachowania okazów, ich liczba i różnorodność pozwoliły na rozpoczęcie prac badawczych, które trwają do dziś. Wśród wielu wydobytych okazów opisano m.in. nowego pradinozaura nazwanego Silesaurus opolensis ("Śląski jaszczur spod Opola"). Obszar stanowiska dokumentacyjnego "Trias" w Krasiejowie, jest jednym z największych nagromadzeń elementów kostnych mezozoicznych kręgowców w Europie. Na zbadanym dotychczas terenie odkryto kilkadziesiąt tysięcy skamieniałości, głównie rybożernego płaza Metoposaurus diagnosticus krasiejowensis, osiągającego długość ok. 2 m. W czerwcu 2014 roku obok JuraParku Krasiejów otwarto nowoczesny Park Nauki i Ewolucji Człowieka, w którym - wcielając się w podróżujących w czasie temponautów - doświadcza się opowieści o dziejach Ziemi i ludzi. Park zajmuje powierzchnię ponad 40 hektarów. W Krasiejowie znajdują się takżetunel czasu, przez który przejechać można specjalną kolejką, kino 5D, plac zabaw czy plaża, co czyni JuraPark i Park Nauki świetną propozycją spędzenia czasu dla rodzin z dziećmi.
GALERIA ZDJĘĆ

25.06.2015 |Agnieszka Józefowska|


...wspólny trening z koszykarzem NBA- Marcinem Gortatem...

Grupa uczniów z klasy 1b oraz 2a wzięła udział w konkursie organizowanym przez Teletoon, którego wygraną był wspólny trening z koszykarzem NBA- Marcinem Gortatem. Wygraną pierwszych trzech osób gwarantowała ilość głosów oddanych na filmik z udziałem uczestnika prezentującego swoje umiejętności, natomiast z pozostałych filmików specjalna komisja złożona z Marcina Gortata,Ministera Sportu i Turystyki Andrzeja Biernata, reprezentantów Polski w koszykówce Adama Walczyńskiego i Agnieszki Szott-Hejmej oraz trenera Mike Taylora wybierała tych, którzy wg nich najlepiej przedstawili swoje umiejętności.Uczennica klasy 1b Maja Cybulska została wybrana przez komisję i 3 lipca będzie uczestniczyć w treningu prowadzonym przez Marcina Gortata w Warszawie na Hali Torwaru GRATULUJEMY MAI.

25.06.2015 |Agnieszka Józefowska|


21 MEDALI PŁYWAKÓW SPORTOWEGO GIMNAZJUM NR 9 NA MISTRZOSTWACH ŚLĄSKA

W dniach 12-13.06.2015r w Gliwicach odbyły się Mistrzostwa Śląska Juniorów 14-18 lat i Open w Pływaniu, w których wzięło udział 422 zawodników z 43 klubów z całego województwa.
Najlepszym zawodnikiem w tyskiej ekipie jak zwykle okazał się DAWID DZIEDZIC, zdobywca 9 medalowych miejsc, wychowanek pani trener Aleksandry Radek, który wywalczył w kategorii 16-18 lat- 5 medali: 3 złote ( 50 i 100 m st. klasycznym, 400 m st. zmiennym), 1 srebrny( 100 m st. dowolnym) i 1 brązowy ( 50 m st. motylkowym).
W kategorii open okazał się najlepszy na dystansach 100 m stylem klasycznym i 400 m stylem zmiennym. Drugie miejsce zajął na dystansie 50 m stylem klasycznym i trzecie w konkurencji 100 m stylem dowolnym.
W kategorii 15- latków medale zdobywali: BEATA MARUSZCZYK - 1 srebrny ( 50m stylem klasycznym) i 1 brązowy ( 100m stylem klasycznym), KAROL POPIELA - 2 brązowe medale ( 100m stylem motylkowym, 50 m stylem grzbietowym).

Wsród 14 latków na podium stanęli: RADOSŁAW - 2 srebrne medale (50m i 100m stylem motylkowym) oraz TYMOTEUSZ KOWOL - 1 srebrny medal ( 50m stylem klasycznym) W rywalizacji sztafet w kategorii dziewcząt i chłopców zawodnicy z rocznika 2001 wywalczyli aż 5 medali -3 srebrne i 2 brązowe. Składy medalowych sztafet: AUGUSTYNIAK MICHALINA, CZYPIONKA ANNA,MARUCHA JULIA, FIJOŁEK ALEKSANDRA,HENCNER WOJCIECH,KOWOL TYMOTEUSZ, GĘGOTEK RADOSŁAW ,PAWLIK KAMIL,SZUBERT KRZYSZTOF.
Trenerami medalistów są Justyna Andrzejewska i Rafał Majcherczyk.
Wszyscy zawodnicy są w trakcie przygotowań do Letnich Mistrzostw Polski, które odbędą się na początku lipca.
Podczas zawodów nastąpiło uroczyste wręczenie certyfikatów przynależności do Kadry Narodowej Juniorów. Prezes Śląskiego Okręgowego Związku Pływackiego pan Marek Jabczyk wręczył taki certyfikat Dawidowi Dziedzicowi, który niezmiennie od roku 2013 jest powoływany w skład najlepszych w Polsce juniorów .

17.06.2015 |Aleksandra Radek|


DZIEŃ SPORTU

Dnia 30 maja odbył się w naszej szkole dzień sportu, w którym uczestniczyli uczniowie, nauczyciele oraz rodzice. W zorganizowaniu dnia sportu pomogli zaproszeni sportowcy GKS Tychy: Paweł Olczak, Paweł Markowicz, Łukasz Sokół i Michał Kotlarz. więcej

13.06.2015 |Alina Folkert|


"Bezpieczniki Taurona - włącz dla dobra dziecka"

W tym roku szkolnym nasza szkoła po raz kolejny przyłączyła się do ogólnopolskiego programu "Bezpieczniki Taurona - włącz dla dobra dziecka" pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Rzecznika Praw Dziecka.
Celem programu również w tym roku jest edukacja dzieci i młodzieży w zakresie bezpiecznego i racjonalnego korzystania z energii elektrycznej, urządzeń nią zasilanych, a także bezpiecznego zachowania w pobliżu infrastruktury energetycznej. Oprócz zajęć prowadzonych przez wychowawców klas, zajęcia warsztatowe poprowadziła dla uczniów klas 1 - 3 przedstawicielka firmy Tauron p. Sylwia Walkowicz. Każdy uczestnik warsztatów otrzymał materiały edukacyjne, utrwalające zasady bezpiecznego korzystania z energii elektrycznej.
GALERIA ZDJĘĆ

12.06.2015 |Barbara Grudzińska - Celer Szkolny koordynator programu


Wycieczka do stolicy

Uczniowie klasy VI a i VI d w dniach od 8 do 9 czerwca byli na wycieczce w Warszawie. Zwiedzili Stare Miasto, Śródmieście, Łazienki. Poznali najważniejsze wydarzenia związane z historią Polski. Największy entuzjazm wzbudziło jednak zwiedzanie Stadionu Narodowego. Klasy sportowe z ciekawością oglądały strefę kibica i strefę zawodnika, sam obiekt też zrobił wrażenie. Kolejną atrakcją była wizyta w Centrum Nauki "Kopernik". Uczniowie przeprowadzali doświadczenia z zakresu geologii, fizyki, chemii i biologii, bawiąc się przy tym wyśmienicie. Niektórzy wzięli udział w spektaklu pt. TEATR WYSOKIEGO NAPIĘCIA, gdzie na własnej skórze przekonali się ,co to znaczy natężenie prądu i jakim cudem miecze ze STAR WARS świecą.

12.06.2015 |Monika Kuta|


KONKURS NA BAŚŃ

2 czerwca mieliśmy przyjemność gościć laureatów VI POWIATOWEGO KONKURSU NA BAŚŃ.
Oto lista najlepszych:

I m. Julia Żmuda SP 7
II m. Bartosz Blach SP 36
III m. Małgorzata Majdak SP 2
Wyróżnienie: Szymon Walter SP 5
Uroczystość uświetnił występ koła teatralnego klasy VI a, który przedstawił baśń pt. "Włóczęga". Organizatorkami konkursu są polonistki P. R. Zbroińska i p. M. Kuta.

12.06.2015 |Monika Kuta|


Szanowni Państwo!

Nasza szkoła przyłączyła się Klubu Szkół UNICEF. Jak Państwo wiedzą głównym celem UNICEF jest pomoc dzieciom w zakresie wyżywienia, ochrony zdrowia, ochrony przed przemocą i wykorzystywaniem oraz edukacji. Serdecznie zapraszamy do współpracy. Każda Państwa pomoc jest dla nas bezcenna.
Właśnie wystartowała akcja pomocy dla Nepalu. Gorąco prosimy o przyłączenie się do akcji SOS Nepal.
Każdy, kto chce włączyć się w pomoc dla Nepalu może to zrobić na stronie www.unicef.pl/nepal. Druga możliwość wsparcia akcji to zakup okolicznościowej koszulki. Cena takiego T-shirtu - 25 zł. Można go kupić w sklepie internetowym PAH, w internetowym sklepie Polskiego Radia, a od 12 czerwca w całej Polsce w drogeriach Rossmann.
Szczegóły na stronach:
http://www.unicef.pl/
http://www.rmf24.pl/raport-nepal/najnowsze-fakty/news-sosnepal-kup-koszulke-i-pomoz-nepalczykom,nId,1832082

10.06.2015 |Barbara Celer - szkolny koordynator Klubu Szkół UNICEF|


TRZYNAŚCIE MEDALI MISTRZOSTW ŚLĄSKA W PŁYWANIU

28-29.05.2015 r zawodnicy MOSM TYCHY, uczniowie Sportowej Szkoły Podstawowej nr 19, wzięli udział w rocznikowych Mistrzostwach Śląska, które odbyły się w Gliwicach i Radlinie.
Najwięcej medali w roczniku 2002 wywalczył Mateusz Litewczuk - zdobywca 2 srebrnych medali na dystansach 50m stylem motylkowym i 100m stylem klasycznym oraz 2 brązowych na dystansach 200m stylem klasycznym i 100m stylem zmiennym.
Jego kolega z drużyny - Paweł Szojda zdobył 3 medale: 1 srebrny na dystansie 400m stylem dowolnym i 2 brązowe na dystansach 200 i 800m stylem dowolnym.
Obaj zawodnicy są aktualnie członkami Kadry Wojewódzkiej Młodzików w Pływaniu. Trenerem kadrowiczów jest pani trener Aleksandra Radek.
W roczniku 2003 medale indywidualne zdobyli Kacper Komorowski srebrny na dystansie 50m stylem motylkowym i Michał Sobierajski brązowy na dystansie 100m stylem zmiennym.
W rywalizacji sztafet drużyna z rocznika 2003 w składzie Sobierajski, Komorowski, Giel i Myszor stanęli dwukrotnie na najniższym stopniu podium w konkurencji 4x100m stylem zmiennym i dowolnym.
Opiekunami ekipy są Justyna Andrzejewska, Barbara Lewandowska i Rafał Majcherczyk.

06.06.2015 |Aleksandra Radek|


CENNA LEKCJA DEMOKRACJI

Już od kilkunastu lat nasze gimnazjum przy okazji wyborów parlamentarnych, prezydenckich czy samorządowych uczestniczy w ogólnopolskim programie "Młodzi głosują" organizowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. W ramach tego projektu w szkole są przeprowadzane młodzieżowe wybory, których celem jest zademonstrowanie uczennicom i uczniom zasad przeprowadzania wyborów powszechnych oraz wyrobienie nawyku głosowania.W tym roku w związku z wyborami prezydenckimi przystąpiliśmy do tej inicjatywy. Wybory zostały przeprowadzone w dniu 30.04.2015 wśród klas II i III gimnazjum. W naszej szkole w udział wzięło 88 gimnazjalistów, a w całej Polsce 1500 szkół i ok.325 tysięcy uczniów. Najwięcej głosów -podobnie jak w innych szkołach-uzyskał Janusz Korwin Mikke (I tura ), a w II turze Andrzej Duda. Za wybory w naszym gimnazjum odpowiedzialni byli: Agata Kiszczak z klasy III C oraz Maciej Mołdrzyk z klasy III D. Wszystkim uczestnikom dziękujemy i mamy nadzieję, że ich zaangażowanie zaprocentuje w przyszłości.

06.06.2015 |Alina Bielska |


Międzyszkolny Konkurs Poezji Humorystycznej

Dnia 27 maja w Szkole Podstawowej nr 18 odbył się Międzyszkolny Konkurs Poezji Humorystycznej. Naszą szkołę reprezentowali: Amelka Litewczuk z kl. 5a oraz Oskar Oczadły z kl. 5c. Oskar zdobył wyróżnienie za świetną recytację wiersza Jana Brzechwy pt. "Ślimak". Amelka recytowała wiersz "Po rozum do głowy" Jana Brzechwy i znalazła się w gronie uczniów, którym Jury przyznało miejsce IV. Dodać należy, że poziom konkursu był bardzo wysoki.
Serdecznie gratulujemy!

30.05.2015 |Alina Folkert |


Inauguracja XIV Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom

Dnia 25 maja 2015 rozpoczął się XIV Ogólnopolski Tygodzień Czytania Dzieciom. W tym roku imprezie przyświeca hasło "Każde dziecko zasługuje na książkę". Klasa 2a uczestniczyła w Inauguracji OTCD w Tychach, która odbyła się w Pasażu Kultury Andromeda. Zaproszeni goście: p. Daria Szczepańska - Zastępca Prezydenta ds. Społecznych, p. Jan Mazurkiewicz - redaktor gazety "Twoje Tychy", p. Marzena Klementa z Miejskiego Zarządu Oświaty i p. Dorota Łukasiewicz-Zagała - Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tychach tradycyjnie rozpoczęli od odczytania wiersza Juliana Tuwima "Lokomotywa". Następnie uczniowie klasy 2a przedstawili przygotowany program - recytowali wiersze i śpiewali piosenki o książkach. Przedstawiciele władz miejskich, oświatowych i kulturalnych, odpowiedzialnych za czytelnictwo najmłodszych w naszym mieście złożyli dzieciom uroczyste przyrzeczenie, że dołożą wszelkich starań, aby wszystkie dzieci miały dostęp do ciekawych książek. Na zakończenie spotkania wszystkie dzieci otrzymały w prezencie książkę Joanny Kmieć pt. "Papuk czyli opowieść o potwornym apetycie na książki".
GALERIA ZDJĘĆ

30.05.2015 |Alina Folkert |


IX edycja Rejonowego Konkursu Matematycznego SUPERMAT

Uczniowie klas piątych naszej szkoły: Kinga Krokosz, Filip Wspaniały i Radosław Dorecki 25 maja 2015 r. wzięli udział w IX edycji Rejonowego Konkursu Matematycznego SUPERMAT zorganizowanego przez Szkołę Podstawową nr 5 w Tychach. Zmierzyli się z dziewięcioma trudnymi zadaniami tekstowymi, oraz uczniami innych tyskich szkół.
Filip Wspaniały uzyskał największą liczbę punktów (25/26 możliwych) i zajął w tym konkursie I miejsce. Powtórzył sukces Jakuba Łąckiego sprzed trzech lat. Kinga i Radek zdobyli sporo punktów, ale zabrakło ich do zajęcia punktowanego miejsca.
Opiekunem uczniów jest pani Bożena Kuś.
Wszystkim uczniom gratulujemy wiedzy, umiejętności i odwagi!

29.05.2015 |Bożena Kuś |


ZDOBYLIŚMY TYTUŁ "BEZPIECZNEJ SZKOŁY"

W roku szkolnym 2014/2015 ZSS w Tychach przystąpił do Ogólnopolskiego Konkursu "Bezpieczna szkoła - bezpieczny uczeń". Była to już IV edycja akcji. Celem konkursu było spopularyzowanie wśród uczniów zasad funkcjonowania państwa prawnego i społeczeństwa obywatelskiego, w tym norm współżycia, poszanowania praw jednostki, przeciwdziałania patologiom, tolerancji wobec ludzi o odmiennej kulturze, rasie, obyczajach, solidaryzmu społecznego. Konkurs miał służyć podniesieniu poziomu bezpieczeństwa szkół. Realizacja kilkumiesięcznych działań zaowocowała uzyskaniem certyfikatu "Bezpiecznej Szkoły".

Nasza szkoła zrealizowała 10 zadań konkursowych podanych przez organizatorów. Zadania były bardzo różnorodne i wymagały zaangażowania wielu osób - uczniów, nauczycieli, jak i przedstawicieli instytucji współpracujących ze szkołą w szeroko pojętym środowisku lokalnym.

26.05.2015 |Agnieszka Błasiak |


Mistrzostwo Śląska

W minioną sobotę, tj.16.05, najmłodsi koszykarze naszej szkoły, uczniowie klasy 4b, zawodnicy sekcji koszykówki MOSM Tychy wygrali Mistrzostwo Śląska w rozgrywkach minikoszykówki chłopców rocznika 2004 i młodsi.

W turnieju finałowym nasi uczniowie pozostawili w pokonanym polu drużyny ŻAK Żory wygrywając 25:8 oraz MKS MOS Katowice wygrywając 29:18. Co warto podkreślić zawodnicy trenera Wojciecha Majcherowicza w trakcie całego sezonu przegrali zaledwie jedno spotkanie, a wygrali czternaście w tym dwa najważniejsze w sobotę.
GALERIA ZDJĘĆ

22.05.2015 |Wojciech Majcherowicz|


III miejsce w Powiatowym Konkursie Czytelniczym

Drużyna SSP 19 w składzie: Julia Chodanionek 6a, Karolina Niedbał 6c i Grzegorz Baj 6d zajęła III miejsce w V edycji Powiatowego Konkursu Czytelniczego "Jeżycjada". Konkurs odbył się 20 maja 2015 w Miejskim Centrum Kultury w Tychach. Brało w nim udział 13 zespołów. Poziom konkursu był bardzo wysoki, uczestnicy musieli się wykazać doskonałą znajomością książki pt. "Opium w rosole" oraz życiorysu autorki Małgorzaty Musierowicz. Ponadto prezentowali swoje zdolności aktorskie przedstawiając scenkę tematyczną na podstawie książki. Plakat dla naszej szkoły przedstawiający główna bohaterkę książki wykonała Ania Hachuła z kl. 6a. Nasza drużyna wypadła znakomicie powtarzając swój sukces z zeszłego roku.
Serdecznie gratulujemy.
Opiekunowie drużyny: Monika Kuta i Alina Folkert 22.05.2015 |Alina Folkert|


JĘZYKOWE ZMAGANIA

19 maja zespół w składzie: Jakub Słupik (VI b) i Nikodem Wspaniały (VI b) wywalczył III miejsce w II TURNIEJU SCRABBLE O PUCHAR PREZESA STO. Walka była zacięta, konkurenci godni szacunku - skąd oni znają tyle słów?!! Dobrej zabawy również nie brakowało. W przyszłym roku staniemy do walki i wrócimy z pucharem! Monika Kuta

22.05.2015 |Monika Kuta|


Harmonogram Dnia Sportu - 30.05.2015

SALA GIMNASTYCZNA
7.30-9.00 KLASY 1-3 Gry i zabawy z udziałem Sportowców GKS TYCHY
8.00-9.00 Unihokej z zawodnikami GKS Tychy klasy 6 SP (mała salka) - K. Sokół
9.00-10.30 Konkursy koszykarskie dla klas 4-6SP- (Skill Chalenge) i I-III Gim (konkurs rzutów za 3 pkt) z udziałem koszykarzy GKS TYCHY ( Trenerzy koszykówki)
10.30- 11.30 Pokazy aerobiku - Trener personalny (K. Sokół)
11.30 - 13.30 Mecz koszykówki Nauczyciele/Rodzice - Uczniowie (chł./dz.)

BOISKO SZKOLNE
8.30-09.30 konkurs odbić w parach przez siatkę 4-6 SP (M. Szynczewska, K. Sokół)
9.30-10.30 konkurs zagrywki do celu I-III GIM (M. Szynczewska, P. Ciukaj)

BASEN
8.00-9.00 Egzamin na kartę pływacką( Majcherczyk/Lewandowska)
9.00-10.00 Sztafety na wesoło z udziałem nauczycieli dla klas 4-6 SP. (R. Majcherczyk, J. Andrzejewska)
10.00-11.00 Pokazy ratownicze(R. Majcherczyk)
11.30-12.30 Aqua aerobik dla dzieci i rodziców(J. Andrzejewska)

SALKA KOREKCYJNA
9.00-11.00 Przegląd talentów (G. Kowalczyk-Pałuska)

SALA 21
8.30 - 10.30 Konkurs z pierwszej pomocy Nie panikuj! Ratuj I GIM (Joanna Jakubowska-Mróz i Anna Wajdner-Mazgaj)

17.05.2015 |Admin|


WOJEWÓDZKIE IGRZYSKA MŁODZIEŻY SZKOLNEJ W PŁYWANIU- SSP NR 19 DWA RAZY NA PODIUM!

W dniu 24.04.2015r na gliwickiej pływalni odbył się Finał Wojewódzkich Igrzysk Młodzieży Szkolnej w Pływaniu. Do zawodów zakwalifikowało się 16 drużyn ( 396 zawodników) z całego województwa śląskiego.
Zespół Sportowej Szkoły Podstawowej nr 19 był reprezentowany zarówno w kategorii dziewcząt, jak i chłopców.
Zawodnicy rywalizowali indywidualnie i w sztafetach, walcząc o punkty dla drużyny, której opiekunami są: Justyna Andrzejewska, Barbara Lewandowska, Rafał Majcherczyk i Aleksandra Radek.
Uczniowie tyskiej " dziwiętnastki" zdobyli aż 13 medali, w tym: 6 złotych, 3 srebrne i 4 brązowe.
Najlepszymi w swoich konkurencjach zostali: Liwia Termin - 50m st dowolnym (10 lat), Laura Michalak - 50m st dowolnym (13 lat), Giel Daniel - 50m st grzbietowym (12 lat), Michał Sobierajski - 50m st motylkowym (12 lat), Mateusz Litewczuk - 50m st motylkowym (13 lat) oraz sztafeta chłopców 4x50m st zmiennym ( Giel, Wiekiera Dawid, Litewczuk, Sobierajski).
Na drugim stopniu podium stawali: Jakub Walter - 50m st dowolnym (11 lat), Natalia Mleczek - 50m st klasycznym (10 lat) i Roksana Bocian - 50m st klasycznym (11lat).
Brązowe medale wywalczyli: Kacper Komorowski - 50m st dowolnym (12 lat), Lena Termin - 50m st grzbietowym (12 lat), Przemysław Myszor - 50m st klasycznym (12 lat) oraz sztafeta dziewcząt 4x50m st dowolnym ( Liwia Termin, Natalia Mleczek, Alicja Pinkowicz, Roksana Bocian).
W klasyfikacji generalnej dziewcząt drużyna SSP 19 zajęła II miejsce zdobywając 206 punktów, a drużyna chłopców stanęła na trzecim stopniu podium uzyskując ten sam wynik. Najlepsza w województwie została Szkoła Podstawowa nr 15 w Raciborzu wygrywając obie kategorie.

29.04.2015 |Monika Kuta|


Dyskutujemy o książkach!

Dnia 14 kwietnia uczniowie klasy IV b wraz z polonistką panią Moniką Kutą rozmawiali książce pt. " Bajki przez telefon", napisanej przez Gianniego Rodari. Książka wzbudziła ogromne zainteresowanie, a uczniowie z dużą kulturą językową potrafi świetnie o niej opowiadać. Spotkanie odbyło się w bibliotece szkolnej, prowadziła je pani Elżbieta Włodarczyk-Ayel, bibliotekarka z Miejskiej Biblioteki Publicznej Filii nr 7 dla Dzieci i Młodzieży, w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki.

23.04.2015 |Monika Kuta|


O KSIĄŻCE INACZEJ…

15 i 16 kwietnia uczennice klasy VI a oprowadzały uczniów klas I-III, VI c i d po wystawie pt." Bezludna wyspa Robinsona". Zaprezentowano na niej makiety wyspy Robinsona, które powstały w oparciu o książkę D. Defoe. Prace wykonali uczniowie klasy VI a i VI b w ramach lekcji poświęconym szkolnym lekturom. Wystawa cieszyła się sporym zainteresowaniem szczególnie klas młodszych. Bardzo dziękujemy paniom bibliotekarkom za udostępnienie miejsca na pokaz prac.
GALERIA ZDJĘĆ

20.04.2015 |Monika Kuta|


Sylwia Złotecka laureatką Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Biologii

Sylwia Złotecka uczennica klasy IIID naszej szkoły przygotowana przez Panią Joannę Jakubowską-Mróz została laureatką Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Biologii. Gala Laureatów Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych dla uczniów gimnazjów z województwa śląskiego w roku szkolnym 2014/2015 odbyła się dnia 17 kwietnia 2015 r. na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Na galę zostali zaproszeni Dyrektor ZSS w Tychach Pan Jacek Baran wraz laureatką.
Wśród finalistów Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Biologii był również Aleksander Manasar - uczeń klasy IIID , przygotowany także przez P. Joannę Jakubowską-Mróz.
Wyróżnionym uczniom oraz opiekunowi serdecznie gratulujemy!

20.04.2015 |Joanna Jakubowska-Mróz|


Uczniowie Sportowej Szkoły Podstawowej nr 19 w Tychach na Gali Laureatów Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych w roku szkolnym 2014/2015

27 marca 2015 w Międzywydziałowej Auli Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu odbyła się Gala Laureatów Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych dla uczniów szkół podstawowych z województwa śląskiego w roku szkolnym 2014/2015.
Na uroczystość wręczenia zaświadczeń dla laureatów zaproszeni zostali Dyrektor Szkoły Jacek Baran i uczniowie: Karolina Niedbał, laureatka Konkursu Przedmiotowego z Języka Polskiego (opiekun Renata Zbroińska) i Nikodem Wspaniały, laureat Konkursu Przedmiotowego z Matematyki (opiekun Teresa Jurczyga).
Uczniom i opiekunom zachęcającym do dodatkowej pracy i wysiłku serdecznie gratulujemy!

18.04.2015 |Renata Zbroińska|


X Powiatowe Igrzyska Ortograficzne „Korrida – corrida 2015”

Dnia 14.04.2015r. w Zespole Szkół nr 1 w Tychach odbyły się X Powiatowe Igrzyska Ortograficzne „Korrida – corrida 2015”. Po raz pierwszy w tych zmaganiach wzięła udział reprezentacja naszej szkoły podstawowej. Drużyna w składzie: Nikola Zadylak i Klaudia Kopczyk z klasy 5a (opiekun: Danuta Wosz) oraz Karolina Niedbał z klasy 6c (opiekun: Renata Zbroińska) wywalczyła IV miejsce. Dziewczynkom bardzo podobała się formuła konkursu i obiecały, że w przyszłym roku znowu spróbują powalczyć z ortografią.

Trzymamy kciuki i gratulujemy!

18.04.2015 |Danuta Wosz |


MATEUSZ LITEWCZUK ZNOWU NA PODIUM

W dniach 26-27.03.2015 r na basenie w Radlinie odbyły się Drużynowe Mistrzostwa Młodzików 13- letnich w pływaniu. Rywalizowali ze sobą najlepsi zawodnicy z województw: śląskiego i opolskiego. Tyską ekipę reprezentowali zawodnicy MOSM Tychy, uczniowie Sportowej Szkoły Podstawowej nr 19.
Aż czterokrotnie na podium stawał Mateusz Litewczuk, zdobywając dwa złote medale na dystansie 100m st. motylkowym i 200m st. klasycznym oraz dwa srebrne na dystansie 100m st klasycznym i 200m st zmiennym.
Natomiast dwa brązowe medale wywalczył Paweł Szojda na dystansie 200m st zmiennym i 400m stylem dowolnym. Obaj są podopiecznymi pani trener Aleksandry Radek.
Aż ośmiu zawodników z tego rocznika ( 2002 ) dostało powołanie do Kadry Wojewódzkiej Młodzików, a są to oprócz wymienionych wcześniej Litewczuka i Szojdy : Agata Matlak, Martyna Walczyk, Aleksandra Zając, Jakub Sendacki, Dawid Wiekiera i Alan Walter.
W tym samym terminie odbywały się w Gliwicach Drużynowe Mistrzostwa Młodzików 12- letnich w pływaniu, podczas których Michał Sobierajski, wychowanek pana trenera Rafała Majcherczyka zdobył srebrny medal na dystansie 100m st motylkowym.

13.04.2015 |Aleksandra Radek |


ANIA BUŚ LAUREATKĄ W FINALE DIECEZJALNEGO KONKURSU BIBLIJNEGO

9 kwietnia b.r. w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Katowicach odbył się finał XX edycji Konkursu Biblijnego, którego hasłem w tym roku były słowa z Ewangelii wg św. Marka : "Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu!"
Konkurs przebiegał w trzech etapach: szkolnym, rejonowym i diecezjalnym. Na etapie szkolnym i rejonowym dzieci biorące w nim udział musiały rozwiązać test oparty o wstęp i Ewangelię wg św. Marka. Natomiast do etapu diecezjalnego trzeba było poszerzyć wiedzę o przypisy i słownik biblijny związany z tą Ewangelią.
Pierwsze miejsce (ex aequo) w finale diecezjalnym, zdobywając maksymalną ilość punktów, zajęła wraz z uczniem z Jastrzębia Zdroju uczennica naszej szkoły Anna Buś, którą przygotowywała do konkursu p. katechetka Teresa Chrószcz.
Laureatom nagrody wręczył biskup pomocniczy naszej diecezji Adam Wodarczyk.
Ani składamy gratulacje, a wszystkim naszym uczniom, którzy wzięli udział w konkursie szklonym i rejonowym serdecznie dziękujemy.

13.04.2015 |Teresa Chrószcz |


WIOSENNY DZIEŃ Z CIEKAWĄ FRYZURĄ

Wiosna zawitała do nas na dobre. Z tej okazji w dniu 27 marca 2015 roku Samorządy Uczniowskie zorganizowały w naszej szkole Dzień Niecodziennej, Śmiesznej i Ciekawej Fryzury.
Wielu uczniów (dziewczyny i chłopcy, starsi i młodsi), a także niektórzy nauczyciele pokazali nietypową, niecodzienną lub szaloną fryzurę. Była to doskonała zabawa.
Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i wspaniałe pomysły.
Zapraszamy do galerii zdjęć.
GALERIA ZDJĘĆ

13.04.2015 |Lidia Franczak |


MATEUSZ LITEWCZUK ZDOBYWA MEDALE

W dniach 20-21.03.2015r na raciborskiej pływalni odbyły się Mistrzostwa Polski Szkół Sportowych w Pływaniu, w których wzięło udział 366 zawodników z 39 szkół. Zawodnicy rywalizowali zarówno w kategorii szkół podstawowych, jak i gimnazjów.
W drużynie Zespołu Szkół Sportowych znakomicie spisał się uczeń szóstej klasy SSP nr 19 - Mateusz Litewczuk, wychowanek pani trener Aleksandry Radek, który wypływał w Raciborzu aż trzy medale, w tym dwa złote (100m st. klasycznym i 200m st. zmiennym) i jeden brązowy (200m st.klasycznym) ze wspaniałymi rekordami życiowymi.
Wśród finalistów w kategorii podstawówek znaleźli się również: Michał Sobierajski, Paweł Szojda, Martyna Walczyk i Dawid Wiekiera.
Natomiast finalistami w kategorii gimnazjów zostali: Klaudia Żak, Maciej Mołdrzyk, Karol Popiela, Miłosz Pilc, Kamil Krawczyk, Beata Maruszczyk i Sylwia Złotecka.

30.03.2015 |Aleksandra Radek|


PERFECT JUNIOR

W środę 25 marca w Szkoła Podstawowa nr 22 z Oddziałami Integracyjnymi we współpracy z Centrum Językowym Perfect Tychy zorganizowała już IV edycję Międzyszkolnego Konkursu z języka angielskiego dla klas I-III PERFECT JUNIOR.
Konkurs sprawdzający umiejętności językowe uczniów składał się z 4 etapów SHOW IT, DRAW IT, NAME IT oraz INTERAKTYWNEGO QUIZU, w których uczestnicy zdobywali punkty pracując w dwuosobowych drużynach.
W konkursie udział wzięli podopieczni pani Ewy Godzik, Natalia Pogorzelska i Robert Wątor z klasy 3b, zdobywając I miejsce.
Serdecznie gratulujemy!!!

25.03.2015 |Ewa Godzik|


KONKURS PLASTYCZNY – ORIGAMI

W dniu 20 marca 2015 r w Klubie Osiedlowym ,,Uszatek” nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu plastycznego dla dzieci i młodzieży ,,ORIGAMI”. Uczennice klasy 1a i 1c posługując się sztuką składania papieru ,,Origami” wyczarowały na konkurs piękne prace. Żabka z kółek wykonana przez Anię Górską z klasy 1a zajęła 3 miejsce.
Gratulujemy!

25.03.2015 |Elżbieta Pasternak|


WOLONTARIUSZ ROKU

Miło nam poinformować, że Pani Anna Wajdner-Mazgaj nauczycielka prowadząca Koło Wolontariatu w Zespole Szkół Sportowych w Tychach została uhonorowana tytułem Wolontariusza Roku 2014! Nagroda została przyznana przez Fundację SOS dla Dzieci Chorych i Pokrzywdzonych. Wyróżnienie na ręce Pani Ani wręczyła Pani Bożena Wanot - prezes Fundacji składając podziękowania za promowanie wśród młodzieży idei wolontariatu oraz udzielanie się nie tylko na rzecz Fundacji SOS, ale także w innych tyskich organizacjach.
Pani Prezes przekazała życzenia od wszystkich podopiecznych Fundacji: " Wierzymy, ze nigdy nie zabraknie Pani wytrwałości i wiary w to, co Pani robi. Życzymy, aby każdy dobry uczynek wracał do Pani dając siłę do dalszej pracy."
Serdecznie gratulujemy!

21.03.2015 |A|


TRZY MEDALE DAWIDA

W dniach 13-15.03.2015 na oświęcimskiej pływalni odbyły się Zimowe Mistrzostwa Polski Juniorów 16- letnich w Pływaniu, w których wystartowało 374 ze 115 klubów.
W tyskiej ekipie najlepiej spisał się Dawid Dziedzic, uczeń klasy IIID zdobywając trzy brązowe medale.
W pierwszym dniu zawodów Dawid płynął w finale 50 m stylem klasycznym zajmując szóste miejsce, choć powtórzenie wyniku z porannych eliminacji pozwoliłoby zająć miejsce na podium.
Następnego dnia zawodów zakwalifikował się do finałów na 50 m stylem motylkowym i 200 m stylem klasycznym. Zaczęło się znowu niefortunnie, bo tylko sześć setnych zabrakło do medalu na 50 m stylem motylkowym. Dopiero w finale 200 m stylem klasycznym nie pozwolił sobie odebrać medalu i stanął na trzecim stopniu podium.
"Dawid jest zawodnikiem, który każdego kolejnego dnia zawodów pływa lepiej, więc liczyliśmy na to, że najlepsze starty zaliczy w niedzielę, trzeciego dnia zawodów."- powiedziała trenerka Dawida, Aleksandra Radek.
Ostatniego dnia zawodów Dawid wszedł do finału na 100 m stylem klasycznym i 100 m stylem zmiennym. Trudność polegała na tym, że pomiędzy startami było zaledwie 20 minut przerwy, a jeszcze w międzyczasie odbywała się dekoracja. Trzeba było być bardzo skoncentrowanym, żeby zadbać o każdy szczegół. Dawidowi się to udało, najpierw sięgnął po brąz na 100 m stylem klasycznym, a kilkanaście minut później również po brąz na swoim ulubionym dystansie 100 m stylem zmiennym.
Wśród juniorów 16-letnich udanie wystartowali również pozostali podopieczni pani trener Aleksandry Radek : Sylwia Złotecka, Maciej Mołdrzyk i Miłosz Pilc bijąc wiele rekordów życiowych i plasując się na swoich koronnych dystansach w okolicach pierwszej dwudziestki w Polsce.
Juniorzy 15-letni także zanotowali wiele rekordów życiowych, a najwyżej zostały sklasyfikowane - Beata Maruszczyk- dwudziesta trzecia na 50m stylem klasycznym i Klaudia Żak, która zajęła 25 miejsce na dystansie 100m stylem motylkowym. Obie są uczennicami klasy IIC i podopiecznymi trenera Rafała Majcherczyka.
Do udanych mogą swoje starty zaliczyć również juniorzy 14- letni, uczniowie klasy IC - Radosław Gęgotek, który był ósmy na dystansie 100 m stylem motylkowym i Tymoteusz Kowol, który zajął 13 miejsce na 50 m stylem klasycznym.
Dziewczęta z tego rocznika zajęły 9 miejsce w sztafecie 4x200m stylem dowolnym w składzie: Michalina Augustyniak, Anna Czypionka, Aleksandra Brożek i Aleksandra Fijołek.
Zawodnicy ci są prowadzeni przez duet trenerski Justynę Andrzejewską i Rafała Majcherczyka.

19.03.2015 |Aleksandra Radek|


„Wyposażenie pracowni do nauki przedmiotów matematyczno-przyrodniczych oraz języków obcych w szkołach miasta Tychy”

18.03.2015 |Admin|


Dzień Języka Niemieckiego w Zespole Szkół Sportowych w Tychach

Dnia 6 marca 2015 w Zespole Szkół Sportowych odbył się z inicjatywy nauczyciela języka niemieckiego pani Anny Biskup oraz przy zaangażowaniu uczniów naszej szkoły "Dzień Języka Niemieckiego." Korytarze szkoły zostały przyozdobione kolorowymi plakatami, przedstawiającymi ciekawostki, znane osobistości oraz malownicze krajobrazy Austrii, Niemiec, Szwajcarii oraz Księstwu Lichtenstein.
Uczniowie naszej szkoły mogli poznać najpiękniejsze baśnie braci Grimm, spróbować swoich sił w wymowie niemieckich łamańców językowych, skosztować Schwarzwälder Kirschtorte oraz innych smakołyków w kawiarence "Auf Deutsch", posłuchać niemieckich hitów muzycznych, obejrzeć wystawy tematyczne oraz prezentację multimedialną poświęconą krajom niemieckojęzycznym.
Najważniejszym jednak wydarzeniem tego dnia była wizyta pani Beaty Hadasz- lektora Geothe Instytut z Krakowa, która w ramach projektu Deutsch Wagen Tour przeprowadziła warsztaty językowe dla uczniów naszej szkoły. Projekt Deutsch-Wagen-Tour dociera do szkół z najdalszych zakątków Polski od 2009 roku, w 2010 został nagrodzony certyfikatem "EUROPEAN LANGUAGE LABEL" - europejskim znakiem innowacyjności w dziedzinie nauczania i uczenia się języków obcych, a od 2012r. został objęty Honorowym Patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Głównym założeniem projektu jest promowanie języka niemieckiego wśród młodzieży oraz inspirowanie nauczycieli do korzystanie z niekonwencjonalnych metod nauczania poprzez animację językowe śmiech i zabawę. Udział w tak prestiżowym projekcie jest zawsze ogromnym wyróżnieniem dla szkoły.
Dzień Języka Niemieckiego oraz towarzyszące mu atrakcje, był wyjątkowo udany, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem wśród uczniów naszej szkoły, którzy mogli przekonać się o tym, że język niemiecki nie musi być trudny.
GALERIA ZDJĘĆ

17.03.2015 |Anna Biskup|


Międzynarodowy Dzień Babeczki

Z okazji dnia kobiet Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami zorganizował Dzień Babeczki, który odbył się w dniu 9 marca. Ogłoszono konkurs "Na najładniejszą babeczkę". Wybory odbyły się w bibliotece. Jury nie potrafiło rozstrzygnąć konkursu, bo było zachwycone wszystkimi babeczkami.
W konkursie brały udział wszystkie klasy Sportowej Szkoły Podstawowej nr 19 oraz klasy IA, IIA, IIB Sportowego Gimnazjum nr 9.
Gratulujemy pomysłów i doceniamy wkład włożony w przygotowanie wypieków. Dziękujemy wszystkim, którzy się zaangażowali w obchody Dnia Babeczki.
GALERIA ZDJĘĆ

13.03.2015 |Lidia Franczak|


ZIMOWY TURNIEJ MINISIATKÓWKI - 15.02.2015

W ostatnią niedzielę ferii zimowych, Nasze uczennice ze Sportowej Szkoły Podstawowej wzięły udział w Zimowym Turnieju Minisiatkówki organizowanym na Hali Miejskiej w Tychach. Turniej odbywał się w dwóch kategoriach:"trójek", gdzie Naszą szkołę reprezentowały 4 drużyny z klasy 5 a, pod opieką trenera Przemka Ciukaja oraz "czwórek" gdzie klasa 6 a wystawiła 3 drużyny, pod opieką trenerki Moniki Szynczewskiej.
Emocji było wiele, każda drużyna rozegrała po 6 meczy, było to dobre przetarcie szlaku przed rozgrywkami Minisiatkówki o puchar Kindera.
Ogólna klasyfikacja wygląda następująco:

"TRÓJKI"

I. Tychy I
II. Czeladź II
III. Tychy II
IV. Mikołów
V. Tychy III
VI. Pszczyna I
VII. Czeladź II
VIII. Pszczyna II
IX. Tychy IV


"CZWÓRKI"

I. Mikołów I
II. Tychy I
III. Tychy II
IV. Pszczyna II
V. Czeladź I
VI. Czeladź II
VII. Pszczyna I
VIII. Tychy III
IX. Mikołów II

20.02.2015 |Monika Szynczewska|


RELACJA Z MIĘDZYSZKOLNYCH ZAWODÓW PŁYWACKICH KLAS TRZECICH

W dniu 30.01.2015r w naszej szkole obyły się Międzyszkolne Zawody Pływackie klas trzecich szkoły podstawowej.
W zawodach wzięło udział kilkudziesięciu uczniów ze Sportowej Szkoły Podstawowej nr19 oraz dzieci z innych tyskich szkół.
Można było wystartować w dwóch wybranych konkurencjach indywidualnych oraz w sztafecie 4x25m stylem dowolnym.
Wśród dziewcząt dwa pierwsze miejsca zdobyła Wiktora Radek z klasy 3a na dystansach 50m stylem dowolnym i 25m stylem grzbietowym. Pierwsze miejsca zdobyły również: Julia Volkert z klasy 3c na dystansie 25m stylem dowolnym i Karolina Piątek z klasy 3a na dystansie 25m stylem klasycznym. Dwukrotnie na podium stawały Natalia Pogorzelska z klasy 3b - drugie miejsce na dystansie 50m stylem dowolnym i trzecie miejsce-25m stylem dowolnym oraz Oliwia Chrząszcz z tej samej klasy - drugie miejsce na dystansie 25m stylem dowolnym i trzecie miejsce - 25m stylem grzbietowym. Ponadto medale zdobyły - Wiktoria Gasz ze szkoły nr 9 - miejsce trzecie na dystansie 50m stylem dowolnym, Agata Soboń z klasy 3a - drugie miejsce na dystansie 25m stylem grzbietowym, Oliwia Nędza z klasy 3a - miejsce drugie na dystansie 25m stylem klasycznym i Julia Stanisz z klasy 3c - miejsce trzecie na dystansie 25m stylem klasycznym.
Wśród chłopców tylko Kacper Półtorak z klasy 3a stawał dwukrotnie na podium zdobywając pierwsze miejsce na dystansie 25m stylem dowolnym i drugie miejsce na dystansie dwukrotnie dłuższym(50m st. dow.).
Pierwsze miejsca zdobyli również: Jakub Łuczak klasa 3b - 50m stylem dowolnym

Kacper Gardynik klasa 3a- 25m stylem klasycznym
Paweł Makaj klasa 3a - 25m stylem grzbietowym
Drugie miejsca wywalczyli: Jakub Pakosiewicz klasa 3c - 25m stylem grzbietowym

Rafał Malczyk klasa 3b - 25m stylem dowolnym
Łukasz Osadnik klasa 3c - 25m stylem klasycznym
Na trzecich miejscach zakończyli starty : Roch Anczykowski z klasy 3a-50m stylem dowolnym

Mateusz Bieniek z klasy 3c-25m stylem grzbietowym
Adam Samson z SP 7 - 25m stylem dowolnym
Szymon Matyjas z klasy 3a-25m stylem klasycznym
W rywalizacji sztafet 4x25m stylem dowolnym wśród dziewcząt zwyciężyła sztafeta klasy 3b ( Laura Choma , Oliwia Chrząszcz, Ewa Mateja, Natalia Pogorzelska), drugie miejsce zajęła sztafeta klasy 3a ( Julianna Andrzejewska, Agata Soboń, Karolina Piątek, Wiktoria Radek) natomiast miejsce trzecie wywalczyła sztafeta mieszana - dziewczęta z różnych szkół (Ewa Ochnio SP 36, Wiktoria Gasz SP 9,Wiktoria Duda SP 18, Wiktoria Koper SP19 kl.3c).
W sztafetach chłopców zwyciężyła ponownie klasa 3b ( Mateusz Buś, Rafał Malczyk, Jakub Łuczak, Krzysztof Lupa), drugie miejsce klasa 3a(Kacper Półtorak, Paweł Makaj, Roch Anczykowski , Szymon Matyjas) a trzecie miejsce zdobyła klasa 3c (Wiktor Woźniak, Mateusz Bieniek, Mateusz Sałata, Jakub Pakosiewicz).

02.02.2015 |Aleksandra Radek|


RELACJA Z ZAWODÓW SPORTOWYCH - JAZDA SZYBKA NA LODZIE

W dniu 29.01.2015r uczniowie naszej szkoły brali udział w zawodach sportowych-jazda szybka na lodzie. Zawody miały miejsce na Stadionie Zimowym w Tychach i wzięło w nich udział 13-ście tyskich szkół podstawowych z terenu całego miasta.
Drużyna naszych dziewcząt w składzie: Hachuła Anna (6a), Koźmińska Sonia(6a), Grzesiak Adrianna(5d), Kopczyńska Hanna(5d) zajęły III miejsce.
Natomiast drużyna chłopców w składzie: Stefański Jakub(6b), Ziober Marek(6b), Pawlik Kacper(6c), Jasiński Miłosz(6c) wywalczyli miejsce IV.

02.02.2015 |Aleksandra Radek|


"Przyszli mistrzowie są wśród nas"

Kilka tygodni temu uczniowie klas 2b i 1b mieli okazję uczestniczyć w ćwiczeniach Yoshinkan Aikido, prowadzonych przez wykwalifikowanych instruktorów: pp. Monikę Krzywicką, Grzegorza Krzywickiego oraz Michała Gajdę. Prowadzącym towarzyszył uczeń naszej szkoły Arkadiusz Jaromin, który trenuje Aikido od kilku lat. Wszyscy mogli spróbować swoich sił podczas wspólnych ćwiczeń oraz obserwować ćwiczenia naszych gości. Uczestnicy ćwiczeń przekonali się, że Yoshinkan Aikido uczy, bawi, rozwija, dyscyplinuje ... Nasi młodsi koledzy z ogromnym zaangażowaniem wykonywali wszystkie polecenia instruktorów. Wierzymy, że wśród naszych uczestników rosną przyszli mistrzowie nie tylko Aikido, ale i wielu innych dyscyplin sportowych. Czego bardzo gorąco życzymy wszystkim uczniom naszej szkoły.
GALERIA ZDJĘĆ

30.01.2015 |B. Grudzińska - Celer|


Wyróżnienia dla naszych gimnazjalistek.

Wczoraj w dn. 26 stycznia w MDK nr 2 w Tychach, miało miejsce uroczyste podsumowanie 28 Rejonowego Konkursu Plastycznego Szkół gimnazjalnych i Ponadgimnazjalnych Muzyka i Obraz 2015 organizowanego przez MDK nr 2 w Tychach oraz otwarcie wystawy pokonkursowej. Dwie uczennice naszego gimnazjum: Aleksandra Fijołek - kl. IC oraz Emilia Skrzypek - kl. IIA otrzymały wyróżnienia. Opiekun muzyczny - p. Grażyna Kowalczyk-Pałuska, opiekun plastyczny - p. Jerzy Sojka

30.01.2015 |Jerzy Sojka|


TEATR INTERNETOWY TVP DLA SZKÓŁ SPEKTAKL "KRÓLOWA ŚNIEGU" Z GORZOWA WLKP. W ITEATRZE TVP.

28 stycznia uczniowie naszej szkoły obejrzeli kolejne przedstawienie w ramach Internetowego Teatru TVP dla Szkół. Tym razem do szkoły zawitała adaptacja baśni Hansa Christiana Andersena - "Królowa Śniegu". Przedstawienie wystawił Teatr im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wlkp. Wrażeniami ze spektaklu uczniowie naszej szkoły dzielili się z reporterką Oddziału TVP Katowice p. Dominiką Kwiatkowską oraz jej współpracownikami. Zapraszamy do obejrzenia relacji ze spotkania: http://katowice.tvp.pl/18630549/nowy-sezon-internetowego-teatru-tvp-dla-szkol
GALERIA ZDJĘĆ

30.01.2015 |B. Grudzińska - Celer|


Procesja, koncerty i czuwanie

Krzyż i ikona Salus Populi Romani, podarowane młodzieży przez św. Jana Pawła II, przyjechały do Tychów. W czwartek, od rana do godziny 17.30 były obecne w kościele bł. Karoliny. Po południu zostały poniesione przez młodzież w uroczystej procesji z Placu Baczyńskiego do kościoła św. Marii Magdaleny.


Tam, po mszy św. pod przewodnictwem ks. bp. Adam Włodarczyka, nastąpiła dalsza część uroczystości, w której tyszanie - zarówno młodzież jak i starsi - licznie uczestniczyli do późnych godzin nocnych. W programie nie zabrakło elementów artystycznych. W podniosły i refleksyjny nastrój wprowadził zgromadzonych koncert ewangelizacyjny tyskiego chóru gospel God's Property. Sylwetkę autora Światowych Dni Młodzieży czyli św. Jana Pawła II przypomnieli uczniowie i absolwenci Gimnazjum nr 3 oraz Zespołu Szkół Sportowych. Przedstawili spektakl, w którym śpiew i recytacja przeplatały się z projekcjami video i nagraniami słów polskiego papieża
Adoracja, czuwanie i modlitwy trwały w kościele św. Marii Magdaleny przez całą noc, a włączyła się w nie młodzież i grupy parafialne nie tylko z Tychów, ale też z powiatu bieruńsko-lędzińskiego. Krzyż i ikona, symbole Światowych Dni Młodzieży, pielgrzymują po Polsce od kwietnia 2014, jako zwiastun przyszłorocznych ŚDM, które odbędą się w Krakowie. W Tychach goszczą 15 i 16 stycznia. Nabożeństwo pożegnalne, po którym symbole opuszczą miasto, odbędzie się dziś (piątek) o godz. 13.30 w kościele św. Marii Magdaleny. Do tej godziny trwa czuwanie i adoracja.

30.01.2015 |Grażyna Kowalczyk-Pałuska|


Tyski Portal Oświatowy

Miło nam poinformować, że od kilku dni pod adresem www.oswiata.tychy.pl działa strona Tyskiego Portalu Oświatowego.

28.01.2015 |Admin|


DNI OTWARTE

Dyrekcja Szkoły oraz Grono Pedagogiczne serdecznie zapraszają Rodziców dzieci z roczników 2008 i 2009 na Dni Otwarte naszej szkoły, które odbędą się w dniach 20 stycznia oraz 24 lutego o godz. 17.00

17.01.2015 |Agnieszka Czarnecka - Majkut|


REKORD POLSKI DAWIDA DZIEDZICA

W sobotni poranek 20.12.2014 r, kiedy większość zawodników myślała już tylko o świątecznych przygotowaniach, na pływalni Rawszczyzna w Ostrowcu Świętokrzyskim padł jeden rekord kraju! Podczas trzeciej sesji kwalifikacyjnej Zimowych Mistrzostw Polski Seniorów najlepszy wynik w historii wśród zawodników 15-letnich na dystansie 100M STYLEM ZMIENNYM ustanowił DAWID DZIEDZIC. Zawodnik Miejskiego Ośrodka Sportów Młodzieżowych w Tychach i uczeń IIID naszego gimnazjum został piewszym Polakiem, który w tak młodym wieku złamał barierę 58 sekund w tej konkurencji. Wychowanek pani trener Aleksandry Radek cztery długości basenu pokonał w czasie 57.88 s i o osiemnaście setnych sekundy poprawił osiągnięcie innego zawodnika z rocznika 1999, Kamila Kaźmierczaka z Aleksandrowa Łódzkiego
100 zmienny to ulubiony dystans Dawida, niedawno pobił również rekord Śląska na tym dystansie, wiedziałam że jest do tej setki dobrze przygotowany, ale tak dobrego wyniku się nie spodziewałam. Dawid jest również rekordzistą Śląska na 200m stylem zmiennym, ale zapalenie ucha przeszkodziło w przygotowaniu się do tego dłuższego dystansu na Mistrzostwa Polski Seniorów.
"Przed nami przygotowania do Zimowych Mistrzostw Polski Juniorów 15-lat, które odbędą się w marcu w Oświęcimiu, a pod koniec maja na kolejnych Mistrzostwach Polski Seniorów będziemy próbowali zaatakować minima na imprezy międzynarodowe dla juniorów'' - powiedziała trenerka Dawida.

10.01.2015 |Aleksandra Radek|


KONKURS SZOPEK

W grudniu odbył się w Tychach VII Rodzinny Konkurs Szopek Bożonarodzeniowych, organizowany przez SP nr 10 i parafię p.w. Ducha Św. Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas 1 - 6 i ich rodzin.
Osiemnastu uczniów naszej szkoły wykonało wraz z członkami rodzin bożonarodzeniowe stajenki, z pośród których komisja szkolna w składzie:

p. Jerzy Sojka - przewodniczący,
p. Teresa Chrószcz,
p. Alina Folkert,
p. Lidia Franczak,
p. Marta Gospodarek - Czardybon,
p. Anna Wajdner - Mazgaj

wyłoniła sześć prac: Zuzanny i Filipa Kłap, Joanny Kokoszki, Jakuba Osucha, Emilii Słabosz, Tymoteusza i Mikołaja Stala, Piotra Rakowskiego, które zostały przekazane do dalszego etapu konkursu odbywającego się na terenie parafii Ducha Św.
Dnia 16 grudnia 2014 r. zebrała się komisja w składzie:

p. Lucyna Zabłocka - dyrektor SP 10,
ks. Michał Kostoń - proboszcz parafii p.w. Ducha Św.
p. Stanisław Mazuś - artysta malarz
p. Krystyna Charchut - plastyk
p. Irena Ginda - plastyk

W konkursie wzięło udział 11 tyskich szkół. Na konkurs wpłynęło 60 prac, spośród których komisja wyróżniła 25, a wśród nich prace uczniów naszej szkoły:
- Zuzanny i Filipa Kłap
- Mikołaja i Tymoteusza Stala
- Emilii Słabosz
- Jakuba Osucha
Wszystkim biorącym udział w konkursie serdecznie dziękujemy, a wyróżnionym składamy gratulacje.
GALERIA ZDJĘĆ

23.12.2014 |Teresa Chrószcz|


Mikołajki

Samorządy Uczniowskie wraz z Opiekunami i Radą Rodziców w dniu 8 grudnia zorganizowali Mikołajki dla wszystkich uczniów naszej szkoły.
Tradycją już się stało to, iż Samorząd Gimnazjum w tym dniu ma nie tylko wiele pracy, ale również bardzo przyjemne zadanie do wykonania - bo kto nie lubi rozdawać prezentów!
Każdy uczeń został obdarowany słodkim batonem a dodatkowo w naszej szkole panowała wspaniała i radosna atmosfera. Na dźwięk dzwonka, który słyszeliśmy kiedy zbliżał się Mikołaj nie jedno dziecko zastanawiało się czy otrzyma od anioła podarunek, czy moż skradająca się postać diabła wysmaruje mu twarz?

Mamy nadzieje, że wspólne przezywanie Mikołajek wprowadziło wszystkich w pozytywny nastrój i umiliło okres oczekiwania na zasłużone prezenty.

18.12.2014 |Opiekun Samorządu Gimnazjum Anna Wajdner-Mazgaj|


Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

5 grudnia obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Wolontariusza. Naszym hasłem były słowa: "I Ty możesz zostać WOLONTARIUSZEM!"
W tym dniu każdy mógł przynieść ze sobą rzecz, którą chciał podarować innym potrzebującym. Z wielkim sercem i zaangażowaniem podeszliście do naszej akcji. Dzięki Wam zrobiliśmy wspaniałe prezenty dla potrzebujących - dzieci i młodzieży. Każdy Wasz podarunek sprawił, że na wielu twarzach pojawi się uśmiech.
Również w tym dniu każdy z Was został obdarowany przez Wolontariuszy drobnym słodkim upominkiem.
Szanowni Rodzice, Nauczyciele i drodzy Uczniowie po raz kolejny pokazaliśmy, że warto pomagać. Dziękujemy Wszystkim za pomoc i zaangażowanie - Koło Wolontariatu.
GALERIA ZDJĘĆ

18.12.2014 |Opiekun Koła Wolontariatu Anna Wajdner-Mazgaj|


DWA REKORDY ŚLĄSKA DAWIDA DZIEDZICA- 100 I 200 METRÓW STYLEM ZMIENNYM!!!

W dniach 05-06.12.2014r odbyły się w Gliwicach Mistrzostwa Śląska Juniorów 14,15,16-18- lat i open, w których wystartowało 384 zawodników z 39 klubów.
Zawodnicy MOSM TYCHY, uczniowie Zespołu Szkół Sportowych, podopieczni pani trener Aleksandry Radek wywalczyli w sumie 7 medali w kategorii 15-latków.
Multimedalistą został Dawid Dziedzic, który zdobył 6 złotych medali-50 i 100m stylem motylkowym, 50 i 100m stylem klasycznym oraz 100 i 200 m stylem zmiennym , ustanawiając DWA REKORDY ŚLĄSKA. W tej samej kategorii wiekowej medal zdobył również Maciej Mołdrzyk- 1 brązowy na dystansie 200 m stylem grzbietowym Wśród 14-latków najlepiej spisały się Klaudia Żak ( piąta w stylu motylkowym i grzbietowym) oraz Beata Maruszczyk ( piąta w stylu klasycznym), wychowanki trenera Rafała Majcherczyka.
02-03.12.14r w Radlinie rywalizowali młodzicy 13-lat. Podopieczni trenerów Justyny Andrzejewskiej i Rafała Majcherczyka wywalczyli trzy medale- jeden brązowy na dystansie 100m stylem dowolnym - Radosław Gęgotek i dwa srebrne w sztafetach 4x100m stylem dowolnym( Gęgotek, Hencner, Blumski, Pawlik) i 4x100m stylem zmiennym(Hencner ,Kowol, Gęgotek, Pawlik)
11-12.12.2014r odbyły się w Radlinie Mistrzostwa Śląska Młodzików 12-letnich, gdzie zawodnicy MOSM TYCHY, uczniowie Zespołu Szkół Sportowych, wychowankowie pani trener Aleksandry Radek, wywalczyli 6 medali.
Najlepszy w tyskiej ekipie okazał się Mateusz Litewczuk, który dwukrotnie stawał na najwyższym stopniu podium- 100 i 200 m stylem klasycznym, oraz dwukrotnie był drugi- 50m stylem motylkowym i 100 m stylem zmiennym.
Srebrny medal na dystansie 100 m stylem klasycznym zdobyła Martyna Walczyk, a sztafeta chłopców w konkurencji 4x100m stylem dowolnym była trzecia w składzie: Paweł Szojda, Jakub Sendacki, Alan Walter i Mateusz Litewczuk.
Również 11.12.14r w Gliwicach wystartowali 11-latkowie zdobywając dwa medale.
Jeden brązowy indywidualnie wywalczył Michał Sobierajski na dystansie 100m stylem motylkowym i jeden złoty w sztafecie 4x50m stylem dowolnym chłopców w składzie: Jakub Giel, Przemysław Myszor, Kacper Komorowski i Michał Sobierajski. Ekipą opiekują się trenerzy: Justyna Andrzejewska, Barbara Lewandowska i Rafał Majcherczyk.

18.12.2014 |Aleksandra Radek|


W dniu 1.12.2014 r. klasy 3a, 3c i 2c

były w fabryce ozdób choinkowych. Dzieci brały udział w warsztatach plastycznych organizowanych na terenie fabryki. Warsztaty malowania bombek choinkowych odbyły się w salach - "Niebieskiej" i "Zielonej". Dzieci samodzielnie dekorowały szklane bombki wg własnego pomysłu. Podczas wizyty zaprezentowano nam wszystkie etapy powstawania bombek. Przedstawiono jak wygląda ręczne formowanie szkła oraz zdradzono tajniki dekorowania ozdób choinkowych.
GALERIA ZDJĘĆ

05.12.2014 |M. Ćwiklińska-Kostuś|


ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA NASZEJ SZKOLE

W dniu 25.11.2014 r. uczniowie klas 1 - 3 uczestniczyli w szkolnych obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Tego dnia każde dziecko przyszło do szkoły ze swoim ulubionym przyjacielem pluszowym misiem. Uroczysty dzień poprzedzony był udekorowaniem szkolnych korytarzy w przepięknie prace plastyczne wykonane przez uczniów na konkurs "Mój przyjaciel pluszowy miś". Zwycięzcy konkursu plastycznego zostali wyróżnieni i nagrodzeni. W tym dniu przygotowano dla dzieci wiele atrakcji: zabawy, konkursy, quizy. Dzieci poznały historię powstania pluszowego misia, bawiły się przy piosence "Jadą, jadą misie". Na zakończenie wspólnego święta każda klasa wybrała opiekuna najmniejszego oraz największego misia. W przyszłym roku na pewno zaprosimy do szkoły nasze ukochane misiaczki by wspólne się uczyć i bawić.
GALERIA ZDJĘĆ

01.12.2014 |Organizatorzy: Barbara Grudzińska-Celer, Alina Folkert, Lidia Franczak|


II EDYCJA KONKURSU - BEZPIECZNY ŚWIETLICZAK

W dniu 25.11.2014r w świetlicy Szkoły Podstawowej Nr 18 w Tychach odbyła się II edycja świetlicowego konkursu wiedzy o bezpieczeństwie w domu, szkole i na ulicy - BEZPIECZNY ŚWIETLICZAK. Naszą szkołę reprezentowała drużyna składająca się z uczennic klasy 3c : Julii Volkert i Anny Baj. Konkurs miał na celu sprawdzenie wiadomości i umiejętności z zakresu wdrażania dzieci do przestrzegania zasad bezpieczeństwa oraz wyrabiania odpowiedzialności za własne bezpieczeństwo oraz zdrowie. Julia i Ania wykazały się nie tylko ogromną wiedzą ale również pomysłowością i sprawnością fizyczną (np. w czasie drużynowego układania przejścia dla pieszych na czas). Był to konkurs wiedzy oraz zabawy i radości. W konkursie brało udział 9 drużyn z tyskich szkól podstawowych. Drużyna naszej szkoły - Julia Volkert i Anna Baj - zajęła II miejsce.
Gratulujemy.

01.12.2014 |Opiekun drużyny - Elżbieta Pasternak |


XXV MEMORIAŁ IM. MARKA PETRUSEWICZA WE WROCŁAWIU

W dniach 15 - 16.11.2014 r odbył się we Wrocławiu XXV Memoriał im. Marka Petrusewicza, pierwszego polskiego rekordzisty świata w pływaniu na dystansie 100 m stylem klasycznym , olimpijczyka i wicemistrza Europy w pływaniu.
Co roku na wrocławskiej pływalni spotykają się najlepsi w Polsce żabkarze - juniorzy, aby uczcić pamięć tego wybitnego polskiego pływaka.
Dawid Dziedzic, uczeń Sportowego Gimnazjum nr 9, zawodnik MOSM Tychy, wystartował w tych zawodach już po raz drugi. Zakwalifikował się do finału w wyścigu na 100 m stylem klasycznym zajmując w nim 4 miejsce z rezultatem 1:05,56. Rekord świata ustanowiony przez Petrusewicza w roku 1953 wynosił dla porównania 1:10,9.
Ponadto podopieczny trener Aleksandry Radek odnotował jeszcze kilka cennych rezultatów. Wywalczył dwa złote medale na dystansach 50 i 100 m stylem motylkowym, a także srebrny medal na 50 m stylem dowolnym. W klasyfikacji generalnej Dawid również zajął drugie miejsce.
Po raz kolejny udowodnił, że jest zawodnikiem bardzo wszechstronnym i zalicza się do ścisłej krajowej czołówki w kategorii juniorów.

26.11.2014 |Aleksandra Radek |


POWIATOWY KONKURS RECYTATORSKI "POEZJA DANUTY WAWIŁOW"

22.11.2014 |Alina Folkert|


Międzynarodowy Dzień Spódnicy

30 października 2014 r. Samorząd Szkolny zorganizował w naszej szkole Dzień Spódnicy. Dziewczęta ubrały się w piękne spódnice. Odbył się konkurs na najciekawszą spódnicę, w którym wzięły udział przedstawicieli większości klas wybrane przez swoich kolegów. Jury w składzie Jakub Musiał IIIB SG i Paweł Kulak IIID SG oraz opiekunowie samorządu wyróżniło następujące osoby:

z klas 1-3 SSP - Amelia Andrzejewska 3a - I miejsce, Nadia Sroka 1c - 2 miejsce, Iga Witkowska 2c - 3 miejsce
z klas 4-6 SSP - Sonia Koźmińska 6a - I miejsce, Weronika Szczyglewska 6d - 2 miejsce, Hanna Seweryn 4a - 3 miejsce
z klas gimnazjalnych - Agnieszka Hałat IIID - I miejsce, Natalia Machalica IIA - 2 miejsce, Julia Ostrowska IIA - 3 miejsce.

Uczennice otrzymały pamiątkowe dyplomy. Ponadto uczniowie przygotowali plakaty o historii spódnicy. Zostały one wywieszone na szkolnych gazetkach.
GALERIA ZDJĘĆ

08.11.2014 |Lidia Franczak |


KWESTA LISTOPADOW DLA HOSPICJUM ŚW. KALIKSTA

1 listopada 2014 roku Wolontariusze z naszej szkoły brali udział w XV kweście na rzecz budowy Domu Hospicyjnego. Uczniowie kwestowali w godz. od 8.00 do 16.00 na terenie tyskich cmentarzy ( Cmentarz Komunalny Tychy-Wartogłowiec, Cmentarze parafialne przy parafii pw. św. Marii Magdaleny, pw. Ducha Św.) oraz w Urbanowicach.
W imieniu Zarządu Społecznego Stowarzyszenia Hospicjum im. św. Kaliksta I dziękuję wszystkim Wolontariuszom, którzy kwestowali trzymając w ręku puszkę hospicyjną.
Wolontariusze zaangażowani w akcję to:
Sara Figura, Julia Kondratowicz, Jagoda Blaszkiewicz, Nicol Nowak, Karolina Walasek, Julia Pilch, Natalia Bąk, Dominika Litewczuk, Bartosz Mechowski, Jakub Musiał, Kacper Duchnik, Kamil Rosiek, Patryk Bogdański, Tomasz Winiarski, Paulina Kosiecka, Marta Gąszczak, Ewa Klymenyuk, Natalia Więckowska, Adrianna Tabaczyńska, Daria Śledź, Karolina Kasza, Adrianna Graf, Elwira Koczy, Patrycja Makać, Sylwia Złotecka, Karolina Larysz, Aleksandra Gałuszka, Paweł Kulak, Miłosz Pilc, Kacper Saks, Maciej Mołdrzyk, Karolina Bryś, Aleksandra Galicka, Aleksandra Miszkurka, Emilia Skrzypek, Maja Malcharek, Patrycja Stolorz, Karolina Wiaderek, Kamil Krajewski, Marcel Mięsok, Beata Maruszczyk, Wiktoria Kobuszko, Karolina Malcharek, Marietta Rędzio, Anna Czypionka, Oliwia Sieja, Zuzanna Łakwa, Michalina Augustyniak, Julia Marucha, Tomasz Budziosz.

08.11.2014 |Opiekun Koła Wolontariatu Anna Wajdner-Mazgaj |


Działalność Wolontariuszy

Wraz z Nowym Rokiem Szkolnym jako Wolontariusze ruszyliśmy z pełnym zapałem, aby pomagać innym. W miesiącu wrześniu braliśmy udział w akcji "PODZIEL SIĘ POSIŁKIEM". Akcja była organizowana w sklepie Real w Tychach, gdzie zbieraliśmy żywność dla podopiecznych FUNDACJI SOS DLA DZIECI CHORYCH I POSZKODOWANYCH.
W październiku pomagaliśmy w zbiórce pieniędzy w Hipermarkecie Tesco. Zaangażowani Wolontariusze to:
Adrianna Tabaczyńska, Marta Gąszczak, Daria Śledź, Martyna Machorowska, Paulina Kosiecka, Natalia Więckowska, Natalia Bąk, Julia Kondratowicz, Dominika Litewczuk, Nicole Nowak, Aleksandra Bulska, Sara Figura, Weronika Kral, Daria Dubrawska, Patrycja Makać, Karolina Larysz, Aleksandra Gałuszka, Weronika Cichowska, Natalia Długajczyk, Wiktoria Kobuszko, Karolina Malcharek, Beata Maruszczyk, Julia Ostrowska, Magdalena Śleziak, Aleksandra Galicka, Karolina Bryś, Michalina Augustyniak, Wiktoria Bania, Artur Bartosiewicz, Tomasz Budziosz, Bolesław Dzięgielewski, Patrycja Karnowska, Julia Marucha, Dominika Misiejuk, Paweł Piwko, Mateusz Pyl, Anna Czepionka, Paweł Niemiec, Mikołaj Malec, Aleksandra Fijołek.
Wszystkim Wolontariuszom składam podziękowania za poświęcony czas, wielkie zaangażowanie i podarowany uśmiech.

08.11.2014 |Opiekun Koła Wolontariatu Anna Wajdner-Mazgaj |


Rejonowy Konkurs Recytatorski "Poezja Zbigniewa Herberta"

01.11.2014 |Lidia Franczak|


Międzyszkolny konkurs z języka niemieckiego

23 października 2014r. odbył się w naszej szkole międzyszkolny konkurs z języka niemieckiego pt. "Meine schönste Sommerferien"- moje najpiękniejsze wakacje.
Konkurs skierowany był do uczniów szkół gimnazjalnych i polegał na stworzeniu prezentacje w programie Power-Point z komentarzem w języku niemieckim a następnie zaprezentowaniu jej w obecności jury oraz publiczności.
Jury oceniało:

- Poprawność językowa prezentowanych prac
- Stopień trudności
- Poziom warsztatu techniczno - plastycznego pracy
- Indywidualna interpretacja tematu
- Ogólny wyraz artystyczny

Po burzliwych obradach I miejsce zajęła uczennica Gimnazjum nr 1 w Lędzinach Emilia Ścierska (opiekun p. Lucyna Patałąg) II miejsce zajęła uczennica Gimnazjum nr 1 im. Armii Krajowej w Tychach Julia Bialik (opiekun p. Magdalena Macoń) III miejsce zajęła uczennica Zespołu Szkół Sportowych w Tychach Sylwia Złotecka (opiekun p. Anna Biskup) Wyróżnienie przypadło Juli Pilch- uczennicy naszej szkoły.
Wszystkim zwycięzcą serdecznie gratulujemy!
GALERIA ZDJĘĆ

25.10.2014 |Anna Biskup|


STYPENDIUM "TYSKIE ORŁY"

Kinga Krokosz 5a, Mirosław Franczak 5c, Grzegorz Baj 6d i Dawid Dziedzic IIID SG znaleźli się w gronie 30 najzdolniejszych uczniów, którym przyznano stypendium pn. "Tyskie Orły" za znaczące osiągnięcia będące wynikiem ich uzdolnień i zainteresowań, kreatywności i przedsiębiorczości lub mających znaczące osiągnięcia sportowe w roku szkolnym 2013/2014.
Wręczenie stypendiów odbyło się podczas miejskich obchodów Dnia Edukacji Narodowej, 13 października 2014 r. w Zespole Szkół nr 5.
Naszym Tyskim Orłom serdecznie gratulujemy i życzymy im dalszych sukcesów.

18.10.2014 |Alina Fokert|


REGULAMIN SZKOLNEJ AKCJI CHARYTATYWNEJ ZBIERANIA PLASTIKOWYCH NAKRĘTEK NA ZAKUP POMP INFUZYJNYCH DLA SZPITALA MIEJSKIEGO W TYCHACH.

26.09.2014 |Anna Biskup|


Udział Wolontariuszy w Dniu Bezpieczeństwa 2014

14 września 2014 na placu pod Żyrafą Wolontariusze z naszej Szkoły uczestniczyli w III edycji Dnia Bezpieczeństwa. Organizatorami imprezy byli: Urząd Miasta Tychy, Miejskie Centrum Kultury i Fundacja "A WIDZISZ". Prowadzącym był aktor, Pan Robert Moskwa natomiast gościem specjalnym był Pan Adam Małysz.
Nasi Wolontariusze byli zaangażowani min. w liczenie osób, które przyszły na plac, aby ustanowić rekord Guinnessa osób wyposażonych w elementy odblaskowe, w pokazie sportowej mody odblaskowej, w rozdawaniu ulotek i zachęcaniu mieszkańców do zarejestrować się jako potencjalny dawca komórek macierzystych. Organizatorzy tej akcji "Pomóż Arturowi i Innym" - chcą znaleźć genetycznego bliźniaka dla 39 - letniego Artura, tyszanina, pracownika wydziału komunikacji UM w Tychach, który cierpi na ostrą białaczkę szpikową. Wolontariusze pomagali również w organizacji konkursów i rozdawaniu nagród. Wspólnie z innymi promowali bezpieczeństwo i noszenia odblasków. Podczas całej imprezy uczniowie byli pod opieką nauczycieli: Pani Anny Biskup oraz Pani Anny Wajdner-Mazgaj opiekuna Szkolnego Koła Wolontariatu.
Akcję uważamy za udaną. Był to dla nas czas promowania noszenia odblasków, ponieważ chcemy być widoczni i czuć się bezpieczni w każdym momencie. Również wspólnie z innymi mogliśmy się wspaniale bawić, poznaliśmy nowych ludzi, ale przede wszystkim innym podarowaliśmy nasz uśmiech, czas i dobre serce.
Zaangażowani Wolontariusze to:
Weronika Cichowska, Wiktoria Kobuszko, Beata Maruszczyk, Karolina Malcharek, Marietta Rędzio, Klaudia Żak, Natalia Machalica, Karolina Bryś, Julia Ostrowska, Karolina Krasnosielska, Aleksandra Miszkurka, Karolina Wiaderek, Magdalena Śleziak, Maja Malcharek, Emilia Skrzypek, Julia Pilch, Julia Kondratowicz, Dominika Litwińczuk, Sara Figura, Natalia Bąk, Karolina Walasek, Martyna Nowakowska, Dominika Drob, Elwira Koczy, Adrianna Graf, Patrycja Makać.
GALERIA ZDJĘĆ


22.09.2014 |Opiekun Koła Wolontariatu Anna Wajdner-Mazgaj |


List przewodniczącej Rady Rodziców do Rodziców uczniów Zespołu Szkół Sportowych.

19.09.2014 |Admin|


RADA RODZICÓW

Spotkanie (przewodniczących) Rady Rodziców z dyrektorem szkoły odbędzie sę 11.09.2014 r. (czwartek) o godzinie 18.00 w świetlicy szkolnej.

10.09.2014 |Admin|


Wnioski o stypendia szkolne

składane w Miejskim Zarządzie Oświaty będą przyjmowane codziennie od 2 do 15 września w godzinach 7.30-14.00.

28.08.2014 |Admin|


ZEBRANIA Z RODZICAMI

Klasy 1 SSP- 02.09.2014 godzina 17.00.
Klasy 2-3 SSP- 08.09.2014 godzina 17.00.
Klasy 4-6 SSP- 08.09.2014 godzina 18.00.
Klasy I-III SG- 08.09.2014 godzina 19.00.

26.08.2014 |Admin|


Rozpoczęcie roku szkolnego 2014/2015

01.09.2014 r.
godzina 8.00 - klasy I SG - sala gimnastyczna

godzina 9.00 - klasy 1 SSP - sala gimnastyczna klasy 2 - 3 SSP - w klasach

godzina 10.00 - klasy 4 SSP - sala gimnastyczna klasy 5 - 6 SSP- w salach

godzina 10.30 - klasy II - III SG w salach

19.08.2014 |Admin|


KONFERENCJA RADY PEDAGOGICZNEJ

odbędzie się 29.08.2014 (piątek) o godzinie 10.00.

19.08.2014 |Admin|